Odos bėrimai. Ką reikėtų žinoti?

Odos bėrimai. Ką reikėtų žinoti?

Odos bėrimai - tai odos pokyčiai, kurie gali pasireikšti skirtingomis formomis, pvz., raudoniu, niežuliu, iškilimais, pūslelėmis ar pleiskanojimu. Jie gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant alergines reakcijas, infekcijas, autoimunines ligas ir net vidaus organų sutrikimus.

Odos bėrimai ir jų tipai

Odos bėrimai yra įvairūs ir gali būti klasifikuojami pagal jų išvaizdą, priežastis ir simptomus, o kiekvienas tipas gali rodyti skirtingas sveikatos būkles. Supratimas apie šiuos tipus yra svarbus diagnozės ir tinkamo gydymo nustatymui.

 1. Makulopapuliniai bėrimai. Tai dažniausias bėrimo tipas, pasižymintis mažais, iškilusiais, dažnai raudonais taškeliais (papulėmis) arba dėmėmis (makulėmis). Jie dažnai atsiranda dėl alerginių reakcijų, pvz., į maisto produktus ar vaistus.
 2. Vezikuliniai bėrimai. Tai bėrimai, pasižymintys skysčiu pripildytomis pūslelėmis. Jie gali būti susiję su virusinėmis infekcijomis, pvz., herpes virusu arba autoimuninėmis ligomis.
 3. Plokšteliniai bėrimai. Šie bėrimai yra dideli, plokšti ir dažnai raudoni plotai. Pavyzdžiui, psoriazė sukelia storas, pleiskanojančias plokšteles, kurios dažniausiai atsiranda ant alkūnių, kelių ir galvos odos.
 4. Eriteminiai bėrimai. Šie bėrimai pasižymi bendru raudonumu ir uždegimu. Jie gali būti susiję su bakterinėmis infekcijomis.
 5. Urtikariniai bėrimai. Šie bėrimai pasižymi niežtinčiomis, iškilusiomis, paraudusiomis sritimis, kurios dažnai atsiranda ir dingsta per kelias valandas. Jie yra tipiškas alerginės reakcijos požymis.
 6. Petechijos ir purpura. Tai maži, raudoni ar purpuriniai taškeliai, kurie nedingsta paspaudus ant jų. Jie rodo kraujavimą po oda ir gali būti susiję su infekcijomis, kraujo sutrikimais arba tam tikrais vaistais.
 7. Lichenoidiniai bėrimai. Būdingi maži, kieti mazgeliai, dažnai susiję su autoimuninėmis arba vaistų sukeltomis reakcijomis.
 8. Nekroziniai bėrimai. Tai odos nekrozės atvejai, kai odos praranda gyvybingumą ir miršta. Toks bėrimas gali būti susijęs su sunkiomis infekcinėmis ligomis ar kraujotakos sutrikimais.
 9. Diskoidiniai bėrimai. Šie bėrimai pasižymi diskų ar monetos formos pleiskanojančiomis dėmėmis, dažnai randamomis vilkligės atveju.

Kiekvienas odos bėrimo tipas gali turėti skirtingas priežastis ir reikalauja individualaus požiūrio į diagnostiką bei gydymą. Todėl, pastebėjus bet kokius odos pakitimus, ypač jei jie yra ilgalaikiai arba lydimi kitų simptomų, rekomenduojama kreiptis į dermatologą arba kitą sveikatos priežiūros specialistą.

Kokios gali būti odos bėrimų priežastys?

Odos bėrimai yra bendras terminas, apibūdinantis įvairius odos pokyčius, ir gali turėti daugybę priežasčių, kurios skiriasi pagal amžių, sveikatos būklę, aplinkos veiksnius ir kitus aspektus. Supratimas apie šias priežastis yra svarbus tinkamam gydymui ir profilaktikai.

Viena dažniausių odos bėrimų priežasčių yra alergija. Tai gali būti sukelta alergenų, tokių kaip tam tikri maisto produktai, vaistai, augalai, gyvūnų plaukai ar chemikalai. Alerginiai bėrimai dažnai būna niežtintys ir gali būti kartu su kitais alergijos simptomais.

Tiek virusinės (pvz., herpes virusas, vėjaraupiai), tiek bakterinės ir grybelinės (pvz., pėdų grybelis) infekcijos gali sukelti odos bėrimus. Infekciniai bėrimai gali būti užkrečiami ir dažnai reikalauja specifinio gydymo.

Kai kurios autoimuninės ligos, tokios kaip vilkligė ar psoriazė, gali sukelti odos bėrimus. Šie bėrimai dažnai yra lėtinio pobūdžio ir gali rodyti kitus susijusius simptomus.

Taip pat kaip kurios vidaus organų ligos, tokios kaip kepenų ar inkstų ligos, gali pasireikšti odos bėrimais. Pavyzdžiui, kepenų ligos gali sukelti geltonumą ir niežėjimą.

Vaskulitas - tai yra kraujagyslių uždegimas, kuris gali sukelti odos bėrimus. Tokių bėrimų pavyzdys yra purpura, kuri pasireiškia kaip maži kraujavimai po oda.

Hormoniniai pokyčiai, tokie kaip nėštumas arba menopauzė, taip pat gali sukelti odos bėrimus. Pavyzdžiui, nėštumo metu gali atsirasti tam tikrų tipų bėrimų, vadinamų “nėščiųjų bėrimais”.

Trintis, slėgis, drėgmė, saulės spinduliai, šaltis, karštis ir chemikalai gali sukelti bėrimus. Taip pat stresas ir emocinė įtampa gali turėti įtakos odos būklei ir sukelti ar pabloginti odos bėrimus. Kai kurie bėrimų tipai, pvz., egzema, gali būti genetiškai nulemti.

Atsižvelgiant į bėrimo priežastį, gydymo būdai gali labai skirtis nuo paprastų higienos pokyčių iki specifinių medicininių procedūrų.

Odos bėrimų profilaktika

Odos bėrimų profilaktika yra svarbus žingsnis siekiant išvengti dažnų odos problemų ir palaikyti gerą odos sveikatą. Įvairūs prevencijos metodai gali padėti sumažinti odos bėrimų atsiradimo riziką, tačiau svarbu prisiminti, kad kai kurie bėrimai, susiję su vidinėmis ligomis ar genetika, gali būti sunkiau kontroliuojami. Toliau pateikiamos keletas svarbiausių odos bėrimų profilaktikos rekomendacijų:

 • Asmeninė higiena. Reguliarus ir švelnus kūno prausimas su nedirginančiais prausikliais padeda išvengti bakterijų ir grybelių kaupimosi ant odos, kurie gali sukelti bėrimus. Taip pat svarbu džiovinti odą švelniai, kad būtų išvengta odos dirginimo.
 • Tinkama odos priežiūra. Naudokite drėkinamuosius kremus, ypač po dušo, kad palaikytumėte odos drėgmės balansą. Tai ypač svarbu žmonėms, turintiems sausą odą ar egzemą.
 • Vengimas alergenų. Jei žinote, kad esate alergiškas tam tikriems produktams, vaistams, augalams ar gyvūnams, vengti sąlyčio su šiais alergenais gali padėti išvengti alerginių odos reakcijų.
 • Apsauga nuo saulės. Naudokite kremus nuo saulės su aukštu SPF lygiu ir dėvėkite apsauginius drabužius, siekiant apsaugoti odą nuo UV spindulių, kurie gali sukelti odos bėrimus ir kitas problemas, tokią kaip saulės nudegimai.
 • Subalansuota mityba. Sveika ir subalansuota mityba, turtinga vitaminų ir mineralų, gali padėti stiprinti imuninę sistemą ir pagerinti odos sveikatą.
 • Hidratacija. Gerti pakankamai vandens yra svarbu, nes tai padeda palaikyti odos drėgmės lygį ir šalinti toksinus iš organizmo.
 • Vengimas mechaninio odos dirginimo. Dėvėkite laisvus, kvėpuojančius drabužius, kad sumažintumėte trintį tarp odos ir audinių, ypač jei turite polinkį į odos dirginimą ar bėrimus.
 • Psichologinės būklės palaikymas. Stresas gali turėti neigiamą poveikį odos sveikatai, todėl svarbu rasti efektyvius būdus stresui valdyti, pvz., jogą, meditaciją arba reguliarų fizinį aktyvumą.
 • Vengimas kenksmingų chemikalų. Būkite atsargūs naudodami buitinę chemiją ir asmeninės higienos produktus, kurie gali turėti stiprių chemikalų ir dirgiklių.
 • Reguliarūs sveikatos patikrinimai. Reguliariai lankytis pas gydytoją, ypač jei turite lėtinių sveikatos sutrikimų, gali padėti anksti nustatyti sveikatos problemas, kurios gali pasireikšti odos bėrimais.

Svarbu pabrėžti, kad nors šios prevencinės priemonės gali padėti sumažinti odos bėrimų riziką, jos negarantuoja visiškos apsaugos nuo jų.

Kada reikia kreiptis į gydytoją esant odos bėrimams?

Nors daugelis odos bėrimų nėra rimti ir gali būti gydomi namų sąlygomis, yra tam tikrų atvejų, kai būtina kreiptis į gydytoją. Svarbu atpažinti šiuos signalus, kad būtų užtikrintas tinkamas gydymas ir išvengta galimų komplikacijų. Štai keletas situacijų, kai rekomenduojama kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl odos bėrimų:

Intensyvus ar skausmingas bėrimas: Jei bėrimas yra itin raudonas, sukelia stiprų skausmą, diskomfortą arba jaučiate deginimo pojūtį, tai gali būti rimtos odos reakcijos ar infekcijos požymis.

Sparčiai plintantis bėrimas: Jei bėrimas greitai plinta per kelias valandas arba dienas, tai gali rodyti alerginę reakciją, infekciją ar kitą rimtą būklę.

Bendri simptomai: Karščiavimas, galvos skausmas, sąnarių skausmas, bendras silpnumas arba kiti sisteminių ligų požymiai, kartu su odos bėrimu, gali rodyti rimtesnę sveikatos būklę.

Infekciniai požymiai: Jei bėrimo srityje yra pūliai, pūslės, oda tampa karštam raudona arba yra matomas skystis, tai gali rodyti infekciją, kuri gali reikalauti antibiotikų ar kitokių specifinio gydymo.

Alerginės reakcijos požymiai: Jei bėrimą lydi angioedema (veido, lūpų, liežuvio patinimas) arba anafilaksija (sunki alerginė reakcija, sukelianti kvėpavimo sutrikimus), nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Niežėjimas, nemažėjantis su laiku: Ilgalaikis ar intensyvus niežėjimas.

Bėrimas, kuris nepraeina: Jei bėrimas išlieka ilgiau nei kelias savaites, tai gali rodyti lėtinę odos būklę, tokia kaip egzema ar psoriazė.

Bėrimas, susijęs su vaistais: Bėrimai, atsirandantys po naujų vaistų vartojimo, ypač jei jie yra intensyvūs arba lydi kitus simptomus, gali reikšti vaistų sukeltą reakciją.

Susirūpinimą kelianti išvaizda: Bėrimai, turintys neįprastą išvaizdą, pavyzdžiui, labai tamsios arba šviesios dėmės, kurių kraštai yra netolygūs arba keistai formuojasi, reikalauja dermatologo įvertinimo.

Susiję su chroniškomis ligomis: Žmonės, turintys chroniškų sveikatos būklių, pvz., cukrinį diabetą, imuninės sistemos sutrikimą, turėtų greičiau kreiptis į gydytoją dėl odos bėrimų.

Svarbu paminėti, kad šios rekomendacijos yra bendro pobūdžio ir negali pakeisti tiesioginės konsultacijos su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei dėl odos bėrimo kyla abejonių ar nerimo.

Informacijos šaltiniai:

 1. MedlinePlus (U.S. National Library of Medicine)
 2. Mayo Clinic
 3. American Academy of Dermatology

Rašyti komentarą