NUDEGIMAS SAULĖJE

nudegimas saulėje -

NUDEGIMAS SAULĖJE

Tas, kas yra kada nors nudegęs saulėje, žino, kad oda parausta, niežti ir gali nemaloniai skaudėti. Po kurio laiko oda pradeda luptis. Tiek aprašymų, bet kas yra nudegimas saulėje medicininiu požiūriu? Į šiuos ir įvairius kitus klausimus, įskaitant tai, kaip galima išvengti nudegimo saulėje ir kokį poveikį jis gali turėti kūdikiams ir vaikams, rasite toliau.

Kas yra nudegimas saulėje?

Nudegimas saulėje yra odos būklė, kuri atsiranda dėl per didelės ultravioletinių (UV) spindulių. UV spinduliai gali pakenkti odos ląstelėms, sukeliant paraudimą, skausmą, patinimą ir kartais pūsleles. Priklausomai nuo nudegimo saulėje sunkumo, simptomai gali pasireikšti per keletą valandų arba po kelių dienų po saulės poveikio.

Yra trys nudegimo saulėje laipsniai:

  1. I laipsnis. Tai lengvas nudegimas, sukeliantis odos paraudimą ir šiek tiek skausmą. Paprastai sugyja per keletą dienų, oda gali šiek tiek luptis.
  2. II laipsnis. Tai yra vidutinio sunkumo nudegimas, sukeliantis ryškesnį paraudimą, stipresnį skausmą ir patinimą. Gali atsirasti pūslelių. Gyjimas gali užtrukti savaitę ar ilgiau.
  3. III laipsnis. Tai yra sunkus nudegimas, pasižymintis giliais audinių pažeidimais, didelėmis pūslėmis ir labai skausminga oda. Šis nudegimo laipsnis gali reikalauti medicininės pagalbos.

Simptomai. Kas gali atsitikti nudegus saulėje?

Nudegimo saulėje simptomai skiriasi priklausomai nuo sunkumo laipsnio. Dažni simptomai yra:

  • Oda paraudusi ir karšta.
  • Skirtingo sunkumo skausmas ar dilgčiojimas.
  • Patinimas.
  • Sausumas, lupimasis ar pleiskanojimas.
  • Galvos skausmas, silpnumas, sąmonės netekimas ir apetito praradimas gali kilti dėl dehidratacijos.

Labai sunkiai atvejais gali atsirasti:

Jei nudegimas saulėje yra sunkus, tai gali sukelti ilgalaikių pasekmių, tokių kaip:

Randai

Sunkus nudegimas saulėje gali turėti įtakos randų atsiradimui, ypač jei atsiranda pūslės.

Padidėjusi odos vėžio rizika

Dažnas ir sunkus nudegimas saulėje didina odos vėžio, ypač melanomos, riziką.

Odos senėjimas

UV spinduliuotė didina raukšlių, pigmentacijos pokyčius ir odos elastingumo praradimo atsiradimą.

Kas padeda nuo nudegimo saulėje?

Yra įvairių būdų, kaip gydyti nudegimą saulėje, priklausomai nuo jo sunkumo. Pažeistą vietą reikia atvėsinti, pavyzdžiui, naudojant šaltus kompresus arba losjoną, kuriame yra priešuždegiminių ingredientų. Jeigu oda yra stipriai nudegusi, dėl gydymo reikia kreiptis į gydytoją.

Kas padeda, kai nudegimas saulėje nėra stiprus?

Lengvas nudegimas saulėje geriausiai yra gydomas naudojant vėsinantį, drėkinamąjį losjoną ar kremą.

Apsauga nuo saulės yra svarbi prevencinė priemonė

Apsauga nuo saulės yra labai svarbi prevencinė priemonė, leidžianti ne tik išvengti nudegimų, bet ir sumažinti ilgalaikes odos sveikatos problemas, tokias kaip odos vėžys, ankstyvas senėjimas ir pigmentacija.

Kremas nuo saulės

Naudokite kremą nuo saulės su aukštu apsaugos faktoriumi (SPF 30 arba didesniu). Odą kremu padenkite 15-30 minučių prieš išeinant į lauką ir pakartokite kas dvi valandas arba po išsimaudymo vandens telkinyje.

Drabužiai

Dėvėkite drabužius, kurie pilnai uždengtų rankas, kojas, pagamintus iš natūralių pluoštų, pavyzdžiui, medvilnės arba linų, kurie gali padėti apsaugoti odą nuo saulės spindulių.

Kepurės

Apsisaugokite nuo saulės dėvėdami kepurę, skrybėlę, kuri apsaugos Jūsų veidą, kaklą ir ausis.

Akiniai nuo saulės

Naudokite akinius nuo saulės, suteikiančius 100% UVA ir UVB apsaugą, kad apsaugotumėte akis ir aplinkinę odą.

Šešėlis

Stenkitės būti šešėlyje, ypač dienos metu, kai saulės spinduliai yra patys stipriausi (dažniausiai nuo 10 val iki 16 val).

Apibendrinimas

Dėl lengvo nudegimo saulėje nėra ko jaudintis ir paprastai oda sugyja be problemų. Tačiau rimtiems nudegimams reikia medicininės pagalbos. Paprastai yra patartina vengti dažno deginimosi saulėje ir naudoti apsauginį kremą nuo saulės. Kūdikiai ir vaikai ypač turi būti gerai apsaugoti nuo saulės spindulių. Verta paminėti, jog nudegimas saulėje taip pat gali paveikti akis ir pažeisti rageną. Būkite atsargūs!

 

Parengta pagal internetinius šaltinius.


Rašyti komentarą

Turėkite omenyje, kad prieš paskelbiant komentarus, jie turi būti patvirtinti