Psoriazė - kas tai yra ir kaip padėti sergančiam

odos priežiūra -

Psoriazė - kas tai yra ir kaip padėti sergančiam

Psoriazė sukelia tokius simptomus kaip pleiskanojanti, sausa ar niežtinti oda. Psoriazės visiškai išgydyti negalima, tačiau nustačius provokuojančius veiksnius, vartojant vaistus ir keičiant gyvenimo būdą galima suvaldyti ligą bei pagerinti gyvenimo kokybę.

Kas yra psoriazė? 

Psoriazė yra lėtinė autoimuninė būklė, sukelianti greitą odos ląstelių kaupimąsi. Šis ląstelių kaupimasis sukelia pleiskanojimą odos paviršiuje. Uždegimas ir paraudimas aplink žvynus yra gana dažni. Tipiškos psoriazės žvynai yra balkšvai sidabro spalvos ir sudaro storas raudonas dėmes. Tačiau ant tamsesnių odos atspalvių jie taip pat gali atrodyti kaip purpuriniai, tamsiai rudi su pilkais žvyneliais. Kartais jie įtrūksta ir kraujuoja. 

Psoriazė yra pagreitėjusio odos gamybos proceso rezultatas. Paprastai odos ląstelės auga giliai odoje ir lėtai kyla į paviršių. Ir galų gale jie nukrenta. Įprastas odos ląstelės gyvavimo ciklas yra 1 mėnuo. Žmonėms, sergantiems psoriaze, šis gamybos procesas gali trukti vos kelias dienas. Dėl šios priežasties odos ląstelės neturi laiko nukristi. Dėl šios greitos perprodukcijos kaupiasi odos ląstelės. 

Žvyneliai paprastai susidaro ant sąnarių, tokių kaip alkūnės ir keliai. Tačiau jie gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, įskaitant: rankas, pėdas, kaklą, galvos odą ir veidą. Retesni psoriazės tipai paveikia nagus, burną, sritis aplink genitalijas. 

Remiantis vienu tyrimu, paskelbtu 2021 m., maždaug 7,5 milijono 20 metų ir vyresnių amerikiečių serga psoriaze. Tai paprastai siejama su kai kuriomis ligomis kaip 2 tipo cukrinis diabetas, uždegiminė žarnų liga, širdies liga, psoriazinis artritas, nerimas, depresija.

Psoriazės tipai

Yra penki psoriazės tipai.

Plokštelinė psoriazė. Plokštelinė psoriazė yra labiausiai paplitusi psoriazės rūšis. Amerikos dermatologų akademija (AAD) apskaičiavo, kad maždaug 80–90 procentų žmonių, sergančių šia liga, turi plokštelinę psoriazę. Dėl to atsiranda raudonų, uždegiminių dėmių ant šviesių odos atspalvių ir purpurinės ar pilkšvos spalvos arba tamsesnių rudų dėmių, todėl spalvotiems žmonėms sunkiau diagnozuoti. Šios dėmės dažnai būna padengtos balkšvos sidabro spalvos apnašomis. Šios apnašos dažniausiai randamos ant alkūnių, kelių ir galvos odos. 

Žvynelinė psoriazė. Žvynelinė psoriazė dažniausiai pasireiškia vaikystėje. Šio tipo psoriazė sukelia mažas rausvas arba violetines dėmeles. Dažniausios šios psoriazės vietos yra liemuo, rankos ir kojos. Šios dėmės retai būna storos arba iškilusios kaip plokštelinės psoriazės atveju. 

Pustulinė psoriazė. Pustulinė psoriazė dažniau pasireiškia suaugusiems. Tai sukelia baltas pūlingas pūsleles ir plačius raudonos arba violetinės spalvos plotus (priklausomai nuo odos atspalvio) – odos uždegimą. Ant tamsesnių odos atspalvių ji gali pasirodyti kaip intensyvesnė violetinė spalva. Pustulinė psoriazė paprastai lokalizuota mažesnėse kūno vietose, tokiose kaip rankos ar pėdos, tačiau ji gali būti plačiai paplitusi.

Atvirkštinė psoriazė. Atvirkštinė psoriazė sukelia ryškias raudonos, blizgios, uždegusios odos vietas. Atvirkštinės psoriazės dėmės atsiranda po pažastimis ar krūtimis, kirkšnyje arba aplink lytinių organų odos raukšles. 

Eritroderminė psoriazė. Pasak Nacionalinio psoriazės fondo, eritroderminė psoriazė yra sunki ir labai reta psoriazės rūšis. Ši forma dažnai apima dideles kūno dalis vienu metu. Oda beveik atrodo nudegusi saulėje. Odos žvynai dažnai nukrenta didelėmis dalimis ar lakštais. Neretai karščiuojama. Šis tipas gali kelti pavojų gyvybei, todėl svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kokie simptomai?

Psoriazės simptomai skiriasi kiekvienam žmogui ir priklauso nuo psoriazės tipo. Psoriazės plotai gali būti tokie maži, kaip keli dribsniai ant galvos odos ar alkūnės arba padengti didžiąją kūno dalį. 

Dažniausi  psoriazės simptomai yra šie: iškilusios, uždegiminės odos dėmės, kurios ant šviesios odos atrodo raudonos, o ant tamsios – rudos arba violetinės, balkšvai sidabriški žvyneliai arba apnašos ant raudonų dėmių arba pilkos spalvos dėmės ant violetinių ir rudų dėmių, sausa oda, kuri gali skilinėti ir kraujuoti, skausmas, niežulys ir deginimo pojūtis, stori nagai, skausmingi, patinę sąnariai. Ne kiekvienas žmogus patirs visus šiuos simptomus. Kai kurie žmonės patirs visiškai skirtingus simptomus, jei jie serga rečiau paplitusia psoriaze. 

Dauguma žmonių, sergančių psoriaze, išgyvena simptomų „ciklus“. Būklė gali sukelti sunkių simptomų keletą dienų ar savaičių, o tada simptomai gali išnykti ir būti beveik nepastebimi. Tada po kelių savaičių arba pablogėjus dėl dažno psoriazės sukėlėjo būklė gali vėl paūmėti. Kartais psoriazės simptomai visiškai išnyksta. Kai nėra simptomų, tokia būklė vadinama „remisija“. Tai nereiškia, kad psoriazė nepasikartos.

Ar psoriazė yra užkrečiama?

Psoriazė nėra užkrečiama. Negali perduoti odos būklės vienas žmogus kitam. Jei paliečiate psoriazinį pažeidimą ant kito asmens, liga neišsivys. Svarbu žinoti apie šią būklę, nes daugelis žmonių mano, kad psoriazė yra užkrečiama. 

Kas sukelia psoriazę?

Nėra aišku kas sukelia psoriazę. Tačiau dešimtmečius trukusių tyrimų dėka manoma, kad tai genetika ir imuninė sistema. Psoriazė yra autoimuninė būklė. Autoimuninės būklės yra kūno atakos rezultatas. Psoriazės atveju baltieji kraujo kūneliai, žinomi kaip T ląstelės, klaidingai atakuoja odos ląsteles. Paprastai organizme baltieji kraujo kūneliai yra naudojami atakuoti ir sunaikinti įsiveržiančias bakterijas bei sustiprinti apsaugą nuo infekcijų. Dėl šios klaidingos autoimuninės atakos odos ląstelių gamybos procesas įsibėgėja. Dėl pagreitėjusios odos ląstelių gamybos per greitai atsiranda naujų odos ląstelių. Jie stumiami į odos paviršių, kur kaupiasi. Dėl to susidaro plokštelės, kurios dažniausiai yra susijusios su psoriaze. Atakos prieš odos ląsteles taip pat sukelia raudonų, uždegiminių odos vietų atsiradimą. 

Kai kurie žmonės paveldi genus, dėl kurių jiems didesnė tikimybė susirgti psoriaze. Remiantis 2019 m. paskelbtais tyrimais, jei jūsų artimas šeimos narys serga odos liga, jums yra didesnė rizika susirgti psoriaze. 

Kaip diagnozuojama psoriazė

Psoriazei diagnozuoti gali prireikti dviejų testų arba tyrimų. 

 1. Medicininė apžiūra. Psoriazės simptomai paprastai yra ryškūs ir lengvai atskiriami nuo kitų būklių, kurios gali sukelti panašius simptomus. 
 2. Biopsija. Jei simptomai neaiškūs arba gydytojas nori patvirtinti įtariamą diagnozę, jis gali paimti nedidelį odos mėginį. Tai žinoma kaip biopsija. Tyrimas gali diagnozuoti psoriazės tipą. Tai taip pat gali atmesti kitus galimus sutrikimus ar infekcijas.

Psoriazės provokatoriai  

Vengti ligos provokatorių dar vadinamų trigeriais, kurie gali pradėti naują psoriazės priepuolį. Šie trigeriai nėra vienodi visiems. Laikui bėgant jie taip pat gali pasikeisti. Dažniausi psoriazės sukėlėjai yra šie: 

 • Stresas; Neįprastai didelis stresas gali sukelti paūmėjimą. Išmokę sumažinti ir valdyti stresą, galima sumažinti paūmėjimus ir galbūt jų išvengti. 
 • Alkoholis; Suvaldę alkoholio vartojimą, jei turi tokį sutrikimą, nes tai gali sukelti psoriazės paūmėjimą, gali palengvinti savo kasdieninį gyvenimą. Jei geria per daug, psoriazės protrūkiai gali būti dažnesni. Svarstymas sumažinti alkoholio vartojimą arba mesti rūkyti yra naudingas ne tik odai. Todėl pravartu sudaryti planą, kaip išspręsti alkoholio vartojimo problemas, jei reikia pagalbos. 
 • Traumos; Nelaimingas atsitikimas, įpjovimas ar įbrėžimas gali sukelti paūmėjimą. Injekcijos, vakcinos ir saulės nudegimai taip pat gali sukelti naują protrūkį. 
 • Vaistai; Kai kurie vaistai kaip ličio preparatai, vaistai nuo maliarijos, nuo aukšto kraujospūdžio laikomi psoriazės sukėlėjais. 
 • Infekcija; Psoriazę, bent iš dalies, sukelia imuninė sistema, klaidingai atakuojanti sveikas odos ląsteles. Jei žmogus serga kokia infekcija, imuninė sistema gali klaidingai sukurti imuninį atsaką prieš save, neskaitant būtinos apsaugos nuo infekcijos. Tai gali pradėti kitą psoriazės paūmėjimą. 

Kaip ir buvo minėta psoriazė nėra išgydoma. „Gydymu“ siekiama sumažinti uždegimą ir pleiskanas, sulėtinti odos ląstelių augimą, pašalinti apnašas. Psoriazės gydymas skirstomas į tris kategorijas: 

 1. Vietinis gydymas. Kremai ir tepalai, tepami tiesiai ant odos, gali padėti sumažinti lengvą ar vidutinio sunkumo psoriazę. Vietiniam psoriazės gydymui taikomi vietiniai kortikosteroidai, vietiniai retinoidai, vitamino D analogai, salicilo rūgštis, drėkiklis. 
 2. Sisteminiai vaistai. Žmonėms, sergantiems vidutinio sunkumo ar sunkia psoriaze, ir tiems, kurie netinkamai reagavo į kitus gydymo būdus, gali tekti vartoti geriamuosius arba švirkščiamus vaistus. Daugelis šių vaistų gali turėti sunkų šalutinį poveikį, todėl gydytojai paprastai juos skiria trumpam laikui. Tai biologiniai preparatai, geriamieji retinoidai ir kt. 
 3. Šviesos terapija. Šiam psoriazės gydymui naudojama ultravioletinė (UV) arba natūrali šviesa. Saulės šviesa naikina pernelyg aktyvius baltuosius kraujo kūnelius, kurie puola sveikas odos ląsteles ir sukelia greitą ląstelių augimą. Ir UVA, ir UVB šviesa gali padėti sumažinti lengvos ar vidutinio sunkumo psoriazės simptomus. 

Daugumai žmonių, sergančių vidutinio sunkumo ar sunkia psoriaze, bus naudingas gydymo derinys. Šio tipo terapijoje naudojamas daugiau nei vienas gydymo tipas, siekiant sumažintice simptomai. Kai kurie žmonės gali naudoti tą patį gydymą visą gyvenimą. Kitiems gali tekti retkarčiais keisti gydymą, jei jų oda nustoja reaguoti į gydymą.

Rekomendacijos žmonėms, sergantiems psoriaze 

Keli gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti palengvinti psoriazės simptomus ir sumažinti paūmėjimą: 

 • Numesti bet kokį perteklinį svorį. Neaišku, kaip svoris sąveikauja su psoriaze, tačiau perteklinio svorio metimas taip pat gali padėti gydymo veiksmingumui. Jei turite antsvorio, stengdamiesi pasiekti vidutinį svorį, galite sumažinti būklės sunkumą. 
 • Valgyti širdžiai sveiką maistą. Sumažinti sočiųjų riebalų, kurių yra gyvūninės kilmės produktuose, pavyzdžiui, mėsoje ir pieno produktuose, suvartojimą, gali būti naudinga gydyti psoriazę. Taip pat svarbu vartoti daugiau liesų baltymų, kuriuose yra omega-3 riebalų rūgščių, tokių kaip lašiša, sardinės ir krevetės. Augaliniai omega-3 šaltiniai, įskaitant graikinius riešutus, linų sėklas ir sojų pupeles, taip pat yra naudingi šaltiniai, ypač jei ieškote augalinės kilmės produktų. 
 • Vengti psoriazę provokuojančių maisto produktų. Psoriazė sukelia uždegimą. Kai kurie maisto produktai taip pat gali sukelti uždegimą. Šių maisto produktų vengimas gali padėti pagerinti simptomus. Būtų tokie vengtini maisto produktai kaip raudona mėsa, rafinuotas cukrus, labai perdirbti maisto produktai, pieno produktai. 
 • Mažiau vartoti ar visai atsisakyti alkoholio. Alkoholio vartojimas gali padidinti paūmėjimo riziką. Sumažinti ar visiškai nutraukti rūkyti gali padėti sumažinti riziką. 
 • Apsvarstyti galimybę vartoti vitaminus

Kaip padėti sergančiam psoriaze 

Sergantiems psoriaze gali jausti emocinę įtampą, ypač kai liga yra plačiai paplitusi ir apima dideles kūno vietas. Artimųjų parama ir padrąsinimas gali pakeisti sergančiojo pasaulį. Tad pažvelkime į šešis konkrečius būdus, kaip padėti sergantiesiems psoriaze. 

 1. Sužinokite apie ligą. Psoriazė dažnai neteisingai suprantama. Jei mažai žinote apie būklę, galite daryti netikslias prielaidas ar komentarus. Klaidingi patarimai ir nejautrios pastabos vargina psoriaze sergančius asmenis ir gali pabloginti būklę. Kuo daugiau suprasite, tuo lengviau bus pasiūlyti praktinę pagalbą ir padėti sergantiesiems susidoroti su paūmėjimu. 
 2. Nežiūrėkite į jų odą. Žvynelinės paūmėjimai kiekvienam žmogui skiriasi, o ligos sunkumas gali būti nuo lengvo iki sunkaus. Kai kuriems žmonėms, sergantiems psoriaze, simptomai pasireiškia tik tose kūno vietose, kurios lengvai paslėptos nuo akių. Todėl liga negali turėti jiems akivaizdaus socialinio ar emocinio poveikio. Kiti serga sunkesniais atvejais, o psoriazė gali apimti didesnę jų kūno dalį. Norėdami paremti asmenį, sergantį šia liga, sąmoningai stenkitės nežiūrėti į jo odą. 
 3. Skatinkite veiklą lauke. Saulės šviesa ribotomis dozėmis gali nuraminti psoriazės simptomus. Kalbant apie tai, laiko praleidimas lauke gali padėti šia liga sergantiems žmonėms. Užuot sėdėję namuose, skatinkite veiklą lauke saulėtą dieną. Pasiūlykite kartu pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiu. Užsiėmimas lauke ne tik suteikia sveiką natūralaus vitamino D dozę, bet ir gali atitraukti žmogaus mintis nuo ligos, sustiprinti imuninę sistemą ir padidinti energijos lygį. 
 4. Įsitraukite į gydymą. Negalite priversti kito žmogaus ieškoti pagalbos dėl psoriazės, bet galite paskatinti gydymą. Paskatinkite asmenį pasikalbėti su savo gydytoju prieš eksperimentuodami su natūraliomis priemonėmis ar vaistažolių papildais. Įsitraukimas į gydymą taip pat apima siūlymą lydėti juos pas gydytoją. Jūsų lankymas gali būti emocinis paramos šaltinis, be to, tai galimybė sužinoti apie psoriazės gydymą, šalutinį poveikį ir galimas komplikacijas.
 5. Sumažinkite stresorius. Stresas yra žinomas psoriazės paūmėjimo veiksnys. Mes visi susiduriame su kasdieniais stresiniais veiksniais. Tačiau jei įmanoma, ieškokite būdų, kaip sumažinti stresą sergančio žmogaus gyvenime. Galite paskatinti stresą mažinančias veiklas, tokias kaip joga, meditacija ir gilus kvėpavimas. 
 6. Išklausykite jų rūpesčius. Kartais psoriaze sergantiems žmonėms tiesiog reikia pasikalbėti.

https://eubos.lt/collections/ranku-ir-koju-prieziura/products/atkuriamasis-ranku-kremas-jautriai-odai-75-ml

https://www.healthline.com/health/psoriasis

https://www.healthline.com/health/help-someone-living-with-psoriasis


Rašyti komentarą