Kuperozė. Kas tai yra ir kaip ją įveikti?

odos priežiūra -

Kuperozė. Kas tai yra ir kaip ją įveikti?

Kas yra kuperozė, kuperozinė oda?
Couperose“ yra prancūziškas žodis, reiškiantis lėtinį uždegiminį odos sutrikimą dar vadinama „rožine“. Terminas „kuperozinė oda“ kartais vartojamas apibūdinti odai, kuriai būdingi rožinės spalvos požymiai. Kuperozė yra lėtinė uždegiminė odos liga ir dažniausiai pasitaikanti šviesios odos žmonėms. Kuperozė dažniau pasitaiko žmonėms, kurių oda ganėtinai plona ir jautri. Manoma, kad rožine serga 2–22 procentai šviesios odos žmonių. Kuperozė tai būklė, kurią sukelia susilpnėjusios veido kraujagyslės, dažniausiai ant skruostų ir nosies. Kai esame veikiami karščio, šalčio, įvairių stimuliatorių (pvz., alkoholio) ar emocijų, mūsų oda reaguoja ir plečiasi veido kraujagysles. Tai leidžia kraujui tekėti per juos ir, kai reikia, turėtų susitraukti. Tačiau, jei kraujagyslės susilpnėja, jos sunkiai gali susitraukti ar nepilnai susitraukia, todėl ir sukelia ilgalaikį paraudimą.
Kuperozės simptomai
Atsižvelgiant į simptomus, kuperozė (rožinė) gali būti suskirstyta į keturis potipius. Žmonės dažnai patiria kelių potipių simptomus. 
Eritematotelangiektazinei kuperozei (rožinei) būdingas centrinės veido dalies paraudimas. Tai dažnai sukelia telangiektaziją arba kitaip tariant matomas kraujagysles voratinklio pavidalu.
Papulopustulinė kuperozei (rožinei) būdingi spuogai ir pustulių atsiradimą. 
Rhinophyma rosacea yra gana reta rožinės forma. Jau pats pavadinimas išduoda, kad esant šiam kuperozės potipiui pažeidžiama nosies sritis, dėl kurios nosies oda sustorėja. Tai dažniau pasitaiko vyrams nei moterims.
Akių kuperozė (rožinė) paprastai pasireiškia paraudimu ir uždegimu akyse ir aplink akis. 
Kuperozinės odos simptomai
Kuperozinė oda gali atsirasti bet kam, tačiau dažniausiai tai būdinga vyresnėms nei 30 metų moterims, turinčioms šviesią odą, šviesius plaukus ir mėlynas akis. Tai lėtinė liga, kurios simptomai linkę išryškėti bangomis. Ir žmonės, turintys kuperozę, gali patirti bet kurį iš šių simptomų, priklausomai nuo to, kokį rožinės potipį jie turi: 
  • veido paraudimas, pirmiausia paraudimas veido centre,
  • aiškiai matomos kraujagyslės,
  • oda yra jautri,
  • jaučiamas odos deginimas ir perštėjimas,
  • spuogų ir pustulių, kuriuose gali būti pūlių, susidarymas,
  • odos, ypač nosies srities, sustorėjimas,
  • sausos, sudirgusios ir patinusios akys. 
Kuperozinės odos priežastys
Kuperozės (Rožinės) ar kuperozinės odos priežastys nėra visiškai suprantamos. Manoma, kad jos vystymuisi įtakos turi genetika, imuninės sistemos reakcijos, aplinkos veiksniai, tam tikrų mikroorganizmų poveikis ir nervų, kontroliuojančių kraujagysles, disfunkcija. Kuperozės atsiradimui įtakos gali turėti hormoninių vaistų vartojimas bei hormonų pusiausvyros pokyčiai, širdies ir kraujagyslių ligos bei nuolatinis stresas. Taip pat šią ligą gali išprovokuoti žalingi įpročiai tokie kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas, piktnaudžiavimas saulės voniomis ar soliariumu bei pirtimi. Kuperozę išprovokuoti gali ir nuolatinis aštraus maisto vartojimas. Manoma, kad kartais kuperozės atsiradimui įtakos gali turėti odos nudegimai ar kiti pažeidimai. 
Yra nustatyta keletas veiksnių, kurių poveikyje kuperozė gali paūmėti. Tai būtų labai karšti gėrimai, aštrus maistas, maisto produktai, kuriuose yra cinamono maldehido, pavyzdžiui, šokoladas, cinamonas, pomidorai ir citrusiniai vaisiai, raudonas vynas, alkoholis, ekstremalios temperatūros, ultravioletinės (UV) šviesos ir vėjo poveikis, sustiprėjusios emocijos, kai kurie kosmetikos gaminiai, vaistai, plečiantys kraujagysles. 
Kuperozinės odos gydymas
Šiuo metu kuperozė nėra išgydoma, todėl gydant daugiausia dėmesio skiriama simptomų valdymui. Jei manote, kad sergate kuperoze (rožine), verta kreiptis į gydytoją, kad jis galėtų atmesti kitas ligas, egzemą ar vilkligę, kurios gali sukelti panašius simptomus. Jei kuperozė atsirado, dėl kitų ligų, tai jas išgydžius kuperozės simptomai išnyks savaime. Tačiau kitais atvejais su šia liga tenka kovoti visą gyvenimą. 
Pirmiausiai reikėtų vengti vadinamų kuperozės „trigerių“. Galite pastebėti, kad tam tikri veiksniai sukelia kuperozės paūmėjimą. Vengdami šių veiksnių, galite sumažinti simptomus. Raudonasis vynas, aštrus maistas, UV šviesa ir alkoholis yra vieni įprastų ir dažniausių veiksnių. Apsisaugoti nuo UV spindulių galite kaskart, kai išeisite į lauką, pasitepę apsauginiu kremu nuo saulės, kurio SPF yra 30 ar didesnis. 
Kuperozės odos kremai ir geliai. Jei kuperozė yra lengva ar vidutinio sunkumo, gydytojas gali rekomenduoti vieną iš kelių kremų ar gelių, kuriuos galima tepti ant veido, pavyzdžiui sudėtyje turinčių brimonidino, azelaino rūgšties ar metronidazolo. Brimonidinai mažina paraudimą, sukeldami veido kraujagyslių susiaurėjimą. Azelaino rūgštis ir metronidazolas turi antimikrobinių savybių, kurios padeda valdyti spuogus. Norint matyti nuolatinius rezultatus, kremus ar gelius reikia tepti dažnai. 
Impulsinės šviesos terapija. Impulsinės šviesos terapija yra lazerio terapijos forma, kuri naudoja šviesos spindulių šilumą kraujagyslėms sutraukti. Dauguma žmonių mato 50–75 procentų matomų kraujagyslių sumažėjimą po vieno ar trijų procedūrų. Rezultatai paprastai išlieka nuo 3 iki 5 metų. Šalutinis poveikis paprastai būna lengvas: laikinas paraudimas, odos spalvos praradimas, mėlynės.
Vaistai nuo spuogų. Jei kuperozė yra su spuogais ir pūlinukais, bei nereaguoja į švelnų veido valiklį, gydytojas gali rekomenduoti geriamuosius antibiotikus ir kitus vaistus nuo spuogų. Geriamieji antibiotikai gali padėti valdyti spuogus, naikindami ant odos gyvenančias bakterijas ir mažindami uždegimą. Įprasti rožinei gydyti skiriami antibiotikai. 
Kuperozė, dažniau vadinama rožine, yra dažna uždegiminė odos liga. Paprastai tai sukelia centrinės veido dalies paraudimą, matomas kraujagysles ir jautrią odą. Nėra visiškai žinoma, kas sukelia kuperozę, ir šiuo metu nėra jokio gydymo. Tačiau negydant kuperozė progresuoja. Ir jei pradinėse ligos stadijose raudonis bus smakro, skruostų ar kaktos srityse, ligai progresuojant odos paraudimų gali atsirasti ir kaklo, krūtinės, galvos odos ar ausų srityse. Laikui bėgant odos paraudimai tampa intensyvesni, vis labiau tampa matomi išryškėja kraujagyslių vingiai. Jei kuperozė ir toliau nėra gydoma, gali atsirasti spuogelių, pūlinukų ar rožinių mazgelių. Kad to išvengti yra labai svarbu laiku imtis tam tikrų veiksmų kad ligos progresavimas būtų pristabdytas. Gydymas apima simptomų valdymą keičiant gyvenimo būdą, vaistus ir lazerio terapiją. Prieš pradedant gydyti kuperozę savarankiškai, verta pasikalbėti su gydytoju, kad jis galėtų atmesti būkles su panašiais simptomais.
Kaip prižiūrėti odą su kuperoze
Tinkama priežiūra yra viena iš pagrindinių sąlygų norint atsikratyti kuperozės ar sumažinti jos simptomus. Jei sergate kuperoze, turėtumėte žinoti, kad dabar savo odą reikia prižiūrėti kiek kitaip. Kaip žinia, kuperozė – tai kraujagyslių susilpnėjimas, jų artėjimas prie odos paviršiaus. Kad neišprovokuotų smulkaus tinklelio ir žvaigždžių atsiradimo, odos priežiūra turi būti kuo švelnesnė. Jokios per didelės trinties ir masažo – neprovokuokite papildomų kraujagyslinių žvaigždžių atsiradimo. Po plovimo negalima trinti odos rankšluosčiu – nusausinkite tik šiek priliesdami. Jokiu būdu negalima naudoti šveitiklių ar šveitimo kaukių. Jie pašalina viršutinę epidermio dalį, todėl kraujagyslės dar labiau priartėja prie paviršinio odos sluoksnio. Bet kokios kosmetinės putos su vaisių rūgštimis ar alkoholiu, kurios gali dirginti odą, yra nepriimtinos. Taip pat negalima atlikti mechaninio veido valymo.
Saugokite odą nuo temperatūros pokyčių. Odos garinimas, lankymasis saunoje ar mėgavimasis karšta vonia  – visa tai draudžiama. Jei vis tiek esi priverstas eiti į pirtį, tiesiog prie veido prisirišk šaltame vandenyje suvilgytą rankšluostėlį ir garinėje nebūni ilgiau nei pusvalandį. Odos priežiūrai galite naudoti specialią kosmetikos gaminių seriją, skirtą kuperozinei odai. Ekstremaliais atvejais galite naudoti produktus, pažymėtus "jautriai odai". Visa kosmetika turi būti tepama švelniai ir atsargiai. 
Eubos Cool & Calm veido raudonį mažinantis CC kremas su SPF50 – Eubos Lietuva 
https://www.healthline.com/health/couperose

Rašyti komentarą