SPUOGAI

aknė, inkštirai, spuogai -

SPUOGAI

Kas padeda nuo spuogų ir kas jie yra? Net ir praėjus brendimo laikotarpiui daugelis žmonių kenčia nuo spuogų. Spuogai - ne tik jaunos odos problema. Spuogai gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Tačiau tinkama odos priežiūra gali išspręsti šią problemą.

Kas yra spuogai?

Spuogai yra odos būklė, kuri pasireiškia dėl riebalinių liaukų užsikimšimo ir uždegimo. Svarbiausias veiksnys, sukeliantis spuogus, yra riebalų ir odos ląstelių perteklius, kuris sukuria palankią aplinką bakterijoms daugintis. Tai gali sukelti uždegiminę reakciją ir taip atsirasti spuogai.

Spuogai dažniausiai pasireiškia paauglystėje, kai padidėja lytinių hormonų (pavyzdžiui, testosterono) lygis. Tačiau spuogai gali atsirasti ir suaugusiems. Įvairūs veiksniai padidina spuogų spuogų riziką, įskaitant genetiką, stresą, netinkamą mitybą ir tam tikrų vaistų vartojimą.

Kas sukelia spuogus?

Spuogus sukelia įvairūs veiksniai, kurie gali veikti atskirai arba kartu. Dažniausios spuogų priežastys yra:

Padidėjusi riebalų gamyba

Hormoniniai pokyčiai, ypač paauglystėje, gali padidinti riebalinių liaukų gamybą. Riebalai kartu su odos ląstelėmis gali užkimšti poras ir sukelti spuogus.

Užsikimšusios poros

Odos ląstelės, riebalai ir bakterijos gali susikaupti porose, sukeldami uždegimą ir spuogus.

Bakterijos

Propionibacterium acnes yra natūrali oda kolonizuojanti bakterija. Tačiau per didelis šios bakterijos kieki sukelia uždegimą.

Hormoniniai pokyčiai

Hormonų svyravimai, susiję su menstruacijomis, nėštumu ar hormoninių kontraceptikų vartojimu, sukelia spuogus.

Genetika 

Spuogų polinkis gali būti paveldimas. Jei Jūsų tėvai ar broliai ir seserys kenčia nuo spuogų, tikimybė, kad Jūs taip pat susidursite su jais, yra didesnė.

Stresas

Nors stresas tiesiogiai nesukelia spuogų, jis gali paskatinti hormonų, kurie skatina riebalinių liaukų gamybą, išsiskyrimą.

Netinkama mityba

Tam tikrų maisto produktų, ypač greitojo maisto, riebiųjų, saldžiųjų ar pieno produktų, vartojimas gali būti susijęs su spuogų atsiradimu.

Vaistai

Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, kortikosteroidai, androgenai arba litis, gali sukelti spuogus.

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno žmogaus oda yra skirtinga ir tai, kas sukelia spuogus vienam žmogui, gali neturėti įtakos kitam. Tinkama odos priežiūra, subalansuota mityba ir streso valdymas gali padėti sumažinti spuogų atsiradimo riziką.

Pagalba nuo spuogų

Spuogų gydymas ir prevencija priklauso nuo jų sunkumo, priežasčių ir individualių savybių. Keletas būdų, kaip padėti nuo spuogų, yra:

Tinkama odos priežiūra

Švelnus veido valymas du kartus per dieną su prausikliais, kurie nekemšo porų, gali padėti sumažinti riebalų ir bakterijų kaupimąsi. Reikėtų vengti pernelyg dažno ar agresyvaus valymo, nes tai gali pažeisti odą ir padidinti uždegimą.

Vietinis gydymas

Salicilo rūgštis, retinoidai ir kt. produktai yra dažni spuogų gydymo komponentai, kuriuos galima įsigyti be recepto arba pagal gydytojo rekomendaciją.

Gydytojo konsultacija

Jei spuogai atsiranda nuolat, yra skausmingi, giluminiai ir nekontroliuojami, gydytojas gali rekomenduoti receptinius vaistus.

Subalansuota mityba

Valgykite kuo daugiau sveikų maisto produktų, tokių kaip vaisiai, daržovės, grūdai ir liesi baltymai, gali pagerinti odos būklę. Sumažinkite riebalų, perdirbtų maisto produktų ir saldumynų suvartojimą.

Streso mažinimas

Raskite būdų, kaip mažinti stresą. Joga, meditacija ar kitos atpalaiduojančios veiklos gali padėti atsikratyti ne tik streso, bet ir spuogų.

Nespauskite spuogų

Nors spuogų išspaudimas gali suteikti trumpalaikį pagerėjimą, tačiau tai dažnu atveju sukelia infekciją, padidina uždegimą ir palieka randus.

Kosmetikos ir odos priežiūros produktai

Naudokite poras neužkimšančias makiažo ir odos priežiūros priemones.

Spuogai kūdikiams ir vaikams

Spuogai kūdikiams (geriau žinoma kaip kūdikių aknė) ir vaikams yra retesni nei paaugliams, bet jiems taip pat gali pasireikšti. Kūdikių aknė paprastai atsiranda per pirmąsias gyvenimo savaites ar mėnesius dėl motinos hormonų, kuriuos kūdikis gauna per nėštumą. Šie spuogai dažniausiai išnyksta savaime be jokio gydymo. Jei turite abejonių dėl spuogų priežasčių ir jų gydymo, kreipkitės į savo vaiko pediatrą arba dermatologą, kad gautumėte individualią konsultaciją ir rekomendacijas.

Priemonės nuo spuogų

Gerame kreme nuo spuogų yra veikliųjų medžiagų, kurios turi priešuždegiminį poveikį ir ramina odos bėrimus. Taip pat būtina spuoguotą odą drėkinti, kad ji neišsausėtų. Eubos savo produktuose būtent daugiausiai ir remiasi šiomis veikliosiomis medžiagomis:

  • Nakvišų aliejus stiprina odos barjerą.
  • Biomimetinis odos priežiūros aliejus.
  • Jonažolė, pasižyminti priešuždegiminėmis savybėmis.
  • Alantoinas ir pantenolis padeda nuraminti sudirgusią odą.
  • Glicerinas, vitaminas E suteikia pakankamai drėgmės.

Eubos gaminiuose nėra alergiją sukeliančių komponentų, jie tinka ir kūdikiams. Spuogų prevencijai tinkamai nuvalius odą, būtinai ją sudrėkinkite. Tai padeda numalšinti odos sudirginimą ir sumažinti spuogų skaičių. Greitai atslūgsta ir niežulys, kuris labai vargina vaikus.

 

Parengta pagal internetinius šaltinius.


Rašyti komentarą

Turėkite omenyje, kad prieš paskelbiant komentarus, jie turi būti patvirtinti