DILGELINĖ

dilgelinė -

DILGELINĖ

Kas yra dilgelinė?

Dilgelinė yra odos reakcija, kuri pasireiškia kaip bėrimas, pasižymintis niežuliu, paraudimu ir patinimu. Dilgelinės atsiradimą gali sukelti įvairūs veiksniai, tokie kaip alerginės reakcijos maistui, vaistams ar kitoms medžiagoms, fizinis kontaktas, saulės spinduliai, šaltis, karštis ar patiriamas stresas.

Dilgelinės gydymas apima simptomų mažinimą ir veiksnių, galinčių sukelti reakciją, pašalinimą. Gydytojas gali paskirti medikamentus, kad sumažintų niežulį ir paraudimą. Svarbu konsultuotis su alergologu ar kitu sveikatos specialistu, jei dilgelinė yra pasikartojanti arba neišnyksta per kelias dienas, kad būtų galima nustatyti priežastis ir tinkamą gydymą.

Priežastys

Dilgelinė gali turėti daug skirtingų priežasčių. Kai kurios dilgelinės formos turi aiškią priežastį, o kitos - ne. Čia yra keletas dažniausiai pasitaikančių dilgelinės priežasčių:

 1. Alerginės reakcijos. Dilgelinę gali sukelti alergija maistui (pavyzdžiui, kiaušiniams, riešutams, žuvims, vynuogėms), vaistams (pavyzdžiui, penicilinui ar kitų rūšių antibiotikams), augalų žiedadulkėms ar vabzdžių įkandimams ir kt.
 2. Fiziniai veiksniai. Kai kuriems žmonėms dilgelinę gali sukelti fiziniai dirgikliai, pavyzdžiui, trintis, šaltis, karštis arba saulės spinduliai.
 3. Infekcijos. Virusinės ar bakterinės infekcijos, tokia kaip angina, gali sukelti dilgelinę.
 4. Stresas. Emocinis stresas gali sukelti dilgelinės protrūkį kai kuriems žmonėms.
 5. Autoimuninės reakcijos. Kai kuriais atvejais dilgelinę sukelia imuninė sistema, kai ji pradeda pulti pačius savo audinius. 
 6. Kitos priežastys. Retais atvejais dilgelinę gali sukelti hormoniniai pokyčiai, kraujotakos sutrikimai ar navikai.

Svarbu pabrėžti, kad kartais dilgelinės priežastis gali likti nežinoma. Tokiu atveju ji vadinama idiopatine dilgeline.

Simptomai

Dilgelinė pasireiškia šiais simptomais:

Odos bėrimas

Dilgelinė sukelia bėrimą, kuris paprastai pasireiškia raudonomis, pakilusiomis, niežtinčiomis dėmėmis. Bėrimas gali pasirodyti bet kurioje kūno dalyje.

Niežulys

Dilgelinė dažnai sukelia intensyvų niežulį, kuris gali būti labai nepatogus ir trukdyti kasdieninėms veikloms bei miegui.

Patinimas

Kartais dilgelinės atveju gali pasireikšti angioedema, kai veido, lūpų, liežuvio, rankų ar kojų oda staiga patinsta. Angioedema gali būti pavojinga, jei patinsta gerklė arba kvėpavimo takai, nes tai gali sukelti kvėpavimo sunkumų.

Dilgelinės simptomai gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų, o kai kuriems žmonėms liga gali tapti pasikartojančia. Jei turite dilgelinės simptomų, ypač jei tai turi įtakos kvėpavimui arba niežulys yra labai intensyvus, kreipkitės į sveikatos specialistą dėl patikros ir tinkamo gydymo.

Gydymas

Dažniausiai yra siekiama sumažinti dilgelinės simptomus. Gydymas gali skirtis priklausomai nuo individualių poreikių ir dilgelinės sunkumo.

 1. Antihistamininiai vaistai. Tai yra dažniausiai vartojami vaistai dilgelinės gydymui. Jie padeda sumažinti niežulį, paraudimą ir patinimą. Šie vaistai gali būti parduodami be recepto arba pagal receptą, priklausomai nuo jų stiprumo.
 2. Kortikosteroidai. Sunkiais atvejais arba esant angioedemai, gydytojas gali skirti prednizoloną, kad sumažintų uždegimą ir simptomus. Ilgalaikis prednizolono vartojimas nerekomenduojamas dėl galimų šalutinių poveikių.
 3. Montelukastas. Šis vaistas yra paprastai vartojamas bronchinės astmos ir sezoninio alerginio rinito gydymui, kartais gali būti naudojamas dilgelinės gydymui, ypač jei antihistamininiai vaistai yra neveiksmingi.
 4. Imunoterapija. Kai kuriais atvejais, kai dilgelinė yra sukelta konkretaus alergeno, gali būti taikoma alergenų imunoterapija, kad sumažintų organizmo jautrumą alergenui.
 5. Priežasčių pašalinimas. Jei žinoma, kas sukelia dilgelinę, svarbu stengtis išvengti ar sumažinti sąveiką su šiuo veiksniu. Pavyzdžiui, išvengti alergizuojančio maisto, vaistų ar kitų alergenų.
 6. Simptominis gydymas. Nors tai nėra tiesioginis dilgelinės gydymas, tačiau šaldantys losjonai, tepalai ar geliai gali padėti sumažinti niežulį ir diskomfortą.

Kam gali pasireikšti dilgelinė?

Dilgelinė gali pasireikšti bet kuriam žmogui nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ir t.t. Tačiau yra tam tikrų veiksnių, kurie gali padidinti dilgelinės riziką:

Šeimos istorija

Jei Jūsų šeimoje yra žmonių, kuriems anksčiau buvo pasireiškusi dilgelinė, padidėja tikimybė, kad Jums taip pat ji gali pasireikšti.

Alergijos

Žmonės, turintys kitų tipų alergijų, pavyzdžiui, maisto alergijos, sezoninis rinitas arba bronchinė astma, gali turėti didesnę dilgelinės riziką.

Autoimuninės ligos

Kai kuriems žmonėms, sergantiems autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip Reiterio sindromas, Sjogreno sindromas, sisteminė raudonoji vilkligė ar skydliaukės sutrikimai, gali padidėti dilgelinės rizika.

Anksčiau pasireiškusi dilgelinė

Jei jau turėjote dilgelinės protrūkį, padidėja tikimybė, kad dilgelinė gali pasikartoti ateityje.

Amžius

Dilgelinė gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau jaunesniems žmonėms (ypač vaikams) yra šiek tiek didesnė rizika susirgti dilgeline.

Svarbu pabrėžti, kad dilgelinė gali pasireikšti net ir tiems, kurie neturi šių rizikos veiksnių.

Dilgelinė vaikams

Dilgelinės vaikams gali pasireikšti panašiai kaip ir suaugusiems. Tačiau vaikams dažniau dilgelinė pasireiškia dėl virusinės infekcijos, o ne dėl alergijos ar kitos priežasties.

Prevencija

Dilgelinės prevencija apima keletą veiksmų, kurių tikslas yra sumažinti riziką dilgelinės atsiradimui arba sumažinti jos simptomų sunkumą, jei jau turite šią būklę.

Alergenų vengimas

Jei žinote, kad esate alergiškas tam tikriems maisto produktams, vaistams, medžiagoms, vabzdžiams ar kitoms medžiagoms, stenkitės jų vengti, kad sumažintumėte dilgelinės protrūkių tikimybę.

Fizinės priežastys

Jei fiziniai veiksniai, tokie kaip šaltis, karštis, saulės spinduliai, Jums sukelia dilgelinę, stenkitės šiuos veiksnius sumažinti arba jų vengti. Pavyzdžiui, dėvėkite šiltus drabužius esant šaltam orui, naudokite kremą nuo saulės.

Infekcijų kontrolė

Reguliariai plaukite rankas ir laikykitės higienos taisyklių, kad sumažintumėte infekcijos riziką, kuri gali sukelti dilgelinę.

Streso valdymas

Mokykitės valdyti stresą naudojant įvairias streso mažinimo technikas. Tai padės sumažinti dilgelinės protrūkių tikimybę, jei stresas yra veiksnys.

Sveika gyvensena

Laikykitės sveikos gyvensenos įpročių. Sveikas gyvenimo būdas gali padėti sumažinti dilgelinės atsiradimo tikimybę ir pagerinti bendrą savijautą.

Konsultacija su gydytoju

Jei turite dilgelinės ar kitų alerginių simptomų, konsultuokitės su alergologu arba imunologu, kad gautumėte individualų planą, kaip užkirsti kelią dilgelinės atsiradimui ir sumažinti simptomus.

 

Parengta pagal internetinius šaltinius.


Rašyti komentarą

Turėkite omenyje, kad prieš paskelbiant komentarus, jie turi būti patvirtinti