Egzema ir kitos odos problemas. Kodėl jos atsiranda?

Egzema ir kitos odos problemas. Kodėl jos atsiranda?

Kas yra egzema?
Egzema yra būklių, dėl kurių jūsų oda yra tarsi užsidegusi arba sudirgusi, grupė. Labiausiai paplitęs tipas yra atopinis dermatitas arba atopinė egzema. „Atopinis“ reiškia asmens polinkį sirgti alerginėmis ligomis, tokiomis kaip astma ir šienligė. JAV egzema paveikia apie 10–20 % kūdikių ir apie 3 % suaugusiųjų ir vaikų. Dauguma vaikų ją išauga iki 10-ojo gimtadienio. Kai kuriems žmonėms visą gyvenimą simptomai tai išnyksta tai vėl atsiranda. 
Nėra gydymo, tačiau dauguma žmonių gali valdyti savo simptomus gydydami ir vengdami dirginančių veiksnių. Egzema nėra užkrečiama, todėl negalite jos užkrėsti kitam asmeniui. 
Egzemos simptomai
Egzema kiekvienam pasireiškia ir atrodo skirtingai. Ir paūmėjimai ne visada įvyks toje pačioje srityje. Nesvarbu, kurios kūno dalies oda yra paveikta, egzema beveik visada niežti. Niežulys kartais prasideda prieš bėrimą. Oda taip pat gali būti paraudusi ar raudona, sausa, su įtrūkimais ar be jų. Simptomai kūdikiams kitokie nei suaugusiems. Kūdikiams be niežtinčio išbėrimo gali atsirasti pluta, daugiausia ant veido ir galvos odos. Tai taip pat gali atsirasti ant jų rankų, kojų, nugaros ir krūtinės. Simptomai vaikams ir paaugliams dažniausiai atsiranda alkūnių linkiuose, už kelių, ant kaklo, riešų ar kulkšnių bėrimų pavidalu. Bėrimas pleiskanoja ir tos vietos išsausėja. 
Simptomai suaugusiems dažniausiai atsiranda ant veido, kelių nugarų, riešų, rankų ar pėdų kaip bėrimas. Oda bus labai sausa, stora arba pleiskanojanti. Šviesiaodžių žmonių šios sritys gali būti rausvos, o vėliau rudos. Tamsesnės odos žmonėms egzema gali paveikti odos pigmentus, todėl pažeista vieta tampa šviesesnė arba tamsesnė. 
Egzemos priežastys ir rizikos veiksniai
Ekspertai nėra tikri, kas tiksliai sukelia egzemą. Dalykai, dėl kurių tai gali būti labiau tikėtina, yra šie: 
 • Imuninės sistemos atsakas į kažką dirginančio
 • Jūsų odos barjero problemos, dėl kurių išleidžiama drėgmė ir patenka mikrobai
 • Šeimoje yra kitų alergijų ar astmos atvejų
 • Egzemos sukėlėjai
Kai kuriems žmonėms niežtintis bėrimas paūmėja dėl tokių dalykų kaip: 
 • Šiurkštus arba šiurkštus audinys
 • Jaučiasi per karšta arba šalta
 • Buitiniai produktai, tokie kaip muilas ar ploviklis
 • Gyvūnų pleiskanos
 • Kvėpavimo takų infekcijos ar peršalimas
 • Stresas 
 • Prakaitas
Kada kreiptis į gydytoją 
Kreipkitės į savo gydytoją, jei pastebite infekcijos požymius, tokius kaip karščiavimas, paraudimas, šiluma, pūliai ar pūslės. Jei egzema staiga pasikeičia arba pablogėja taip pat nereikėtų delsti. Taip pat jei paskirtas gydymas visiškai neveikia reiktų vykti pas gydytoją, kad rastų kitą gydymo būdą. 
Egzemos diagnozė
Joks testas negali nustatyti egzemos. Gydytojas tikriausiai diagnozuos pažvelgęs į odą ir uždavęs keletą klausimų. Kadangi daugelis žmonių, sergančių egzema, taip pat turi alergiją, gydytojas gali nurodyti atlikti kai kuriuos alergijos tyrimus, kad nustatytų dirginančius ar sukeliančius veiksnius. Vaikams, sergantiems egzema, ypač dažnai atliekami alergijos tyrimai. 
Ar egzema yra užkrečiama? Ne. Žmogus turintis egzemą negali ką nors užsikrėsti egzema ar perduoti jos kitiems. Egzema nereiškia, kad oda yra užkrėsta arba kad egzema plinta nuo žmogaus iki žmogaus. Kai kurie žmonės gali manyti, kad egzema gali būti užkrečiama, nes ji dažnai būna šeimose. Tačiau egzema gali atsirasti dėl kelių veiksnių, įskaitant imuninę sistemą, genus, aplinką ir kitus dalykus, dėl kurių odos apsauginis barjeras yra pažeistas. 
Vis dėlto, egzema gali sukelti odos infekcijas nuo įbrėžimų ar įtrūkimų. Tai gali suardyti odos apsauginį barjerą ir neapsaugoti nuo bakterijų ir kitų mikrobų.
Egzemos paūmėjimo prevencija
Keletas patarimų gali padėti išvengti protrūkių arba padėti jiems nepablogėti: 
 • Dažnai drėkinkite odą.
 • Venkite staigių temperatūros ar drėgmės pokyčių.
 • Stenkitės neprakaituoti ir neperkaisti. Laikydami vėsesnę temperatūrą namuose, galite sumažinti niežėjimą.
 • Valdykite stresą ir skirkite laiko sau atsipalaiduoti. Reguliariai sportuokite. Tai gali padėti kontroliuoti stresą ir pagerinti kraujotaką.
 • Venkite subraižytų medžiagų, tokių kaip vilna.
 • Nenaudokite šiurkščių muilų, ploviklių ar tirpiklių.
 • Atkreipkite dėmesį į maistą, kuris gali sukelti simptomus, ir stenkitės jų vengti.
 • Naudokite drėkintuvą savo miegamajame. 
Jei jūsų kūdikiui yra didesnė tikimybė susirgti egzema dėl šeimos istorijos, geriausia jį žindyti bent pirmuosius 3 gyvenimo mėnesius arba, jei įmanoma, ilgiau. Gydytojai pataria motinos pieną maitinti mažiausiai iki 6 mėnesių (geriausia 1 metus), kol supažindinsite kūdikį su kietu maistu. Kūdikius taip pat reikia saugoti nuo tokių galimų alergenų kaip naminių gyvūnėlių plaukai, erkės ir pelėsiai. 
Aktininė keratozė 
Dėl šios būklės ant odos atsiranda storas, žvynuotas arba pluta padengtos dėmės. Paprastai jos yra mažesnės nei 2 cm arba 
maždaug pieštuko trintuko dydžio. Jos dažnai atsiranda tose kūno vietose, kurios gauna daug saulės spindulių, pavyzdžiui, plaštakos, rankos, veidas, galvos oda ir kaklas.
Odos lopinėlis dažniausiai yra rausvos spalvos, bet gali turėti rudą, įdegio spalvą arba pilką pagrindą. Šis lopinėlis gali atrodyti tokios pat spalvos kaip aplinkinė oda žmonėms, kurių oda tamsesnė. 
Kas sukelia aktininę keratozę?
Aktininę keratozę pirmiausia sukelia ilgalaikis saulės spindulių poveikis. Yra didesnė rizika susirgti šia liga žmonėms vyresniems nei 60 metų, kurie turi šviesią odą ir mėlynas akis, turi polinkį lengvai nudegti saulėje, anksčiau gyvenime yra turėję saulės nudegimų, per savo gyvenimą dažnai buvo saulėje, turi žmogaus papilomos virusą (ŽPV). 
Rožinė (Rožė)
Ši lėtinė odos liga išgyvena blukimo ir atkryčio ciklus. Atkryčius gali sukelti aštrus maistas, alkoholiniai gėrimai, saulės šviesa, stresas ir žarnyno bakterijos Helicobacter pylori. Yra keturi rožinės potipiai, apimantys daugybę simptomų. Dažni simptomai yra veido paraudimas, iškilę raudoni iškilimai, odos sausumas ir odos jautrumas. Tamsesnio odos atspalvio žmonės gali pastebėti rudą spalvą arba sausas ir patinusias tamsios odos dėmeles.
Kas sukelia rožinę?
Rožinės priežastis nenustatyta. Tai gali būti paveldimų ir aplinkos veiksnių derinys. Yra žinoma, kad kai kurie dalykai kaip aštrus maistas, produktai su cinamonu, šokoladas, pomidorai ir citrusiniai vaisiai, karšta kava ir arbata, gali pabloginti rožinės simptomus. Taip pat odos erkė, vadinama demodex, ir jos nešiojama bakterija Bacillus oleronius, katelicidino (baltymo, apsaugančio odą nuo infekcijos) nebuvimas turi neigiamą poveikį rožinei.
Rožinės rizikos veiksniai
Yra keletas veiksnių, dėl kurių labiau tikėtina, kad žmogus susirgs rožine nei kiti. Rožinė dažnai išsivysto žmonėms nuo 30 iki 50 metų. Taip pat dažniau serga šviesių plaukų ir mėlynų akių žmonės. Taip pat yra genetinių ryšių. Didesnė tikimybė susirgti rožine, jei turite šeimos istoriją arba turite keltų ar skandinavų protėvius. Moterims taip pat yra didesnė tikimybė susirgti šia liga nei vyrams. Tačiau vyrams, kuriems išsivysto ši būklė, simptomai dažnai būna sunkesni.
Ne visi odos sutrikimai reaguoja į gydymą, o kai kurios ligos išnyksta be gydymo. Žmonės su nuolatinėmis odos ligomis dažnai išgyvena sunkių simptomų periodus. Kartais žmonės gali priversti nepagydomas sąlygas pasiekti remisiją. Tačiau dauguma odos ligų vėl atsiranda dėl tam tikrų veiksnių, tokių kaip stresas ar kitos ligos. Laikinus ir kosmetinius odos sutrikimus dažnai galima gydyti nereceptinės (OTC) odos priežiūros priemonėmis, taikant geros higienos praktiką koreguojant gyvenimo būdą kaip pvz., pakeitus tam tikrus mitybos įpročius.
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/atopic-dermatitis-eczema 
Skin Disorders: Pictures, Causes, Symptoms, and Treatment (healthline.com)https://eubos.lt/collections/ranku-ir-koju-prieziura/products/atkuriamasis-ranku-kremas-jautriai-odai-75-ml

Rašyti komentarą