Mityba ir diabetinė pėda: ką reikia žinoti? Cukrinis diabetas  ir jo komplikacijos

diabetas -

Mityba ir diabetinė pėda: ką reikia žinoti? Cukrinis diabetas ir jo komplikacijos

Tinkama pėdų priežiūra yra nepaprastai svarbi diabetu sergantiems pacientams. Cukriniu diabetu sergantys pacientai susiduria su daugeliu skausmingų šalutinių poveikių. Labiausiai paplitęs negalavimas yra pėdų opos, kai pėdų oda ir oda aplink kojų pirštus pradeda trūkinėti ir plyšti, o tai sukelia skausmą ir infekcijos riziką.

Amerikos podiatrinės medicinos asociacijos duomenimis, 14–24 proc. visų diabetu sergančių pacientų išsivysto pėdų opos. Sveikatos ekspertai pabrėžia, jog pėdų opos gali padvigubinti su cukraligės valdymu susijusias išlaidas.
Būtent šie veiksniai patvirtina rūpinimosi savimi svarbą daugumai diabetu sergančių pacientų, ypač akcentuojama tinkama mityba ir nuolatinė pėdų priežiūra. Nesiimant priemonių diabetu sergantiems pacientams gali kilti sunkesnių sveikatos problemų, ypač tinkamai prižiūrint žaizdas.

Tinkama mityba ir cukrinis diabetas

Opos yra neuropatijos pasekmė, nuolat aukštas cukraus kiekis kraujyje pažeidžia pėdos nervus. Aukštas kraujospūdis dažnai būna netinkamos mitybos rezultatas: trūkstant maistinių medžiagų tampa sudėtingiau spręsti su cukralige susijusias problemas. Sveikatos specialistai sudarė mityba pagrįstų gairių sąrašą, kuris padėtų sumažinti pėdų opų riziką. Šios gairės apima:

Imuninė funkcija ir cukrinis diabetas

Bet kuriame gerame mitybos plane turėtų būti tinkamų vitaminų ir mineralų. Šios medžiagos gali padėti pagerinti jūsų imuninę sistemą, o tai gali padėti jūsų kūnui išgydyti tam tikras žaizdas ir įveikti infekcijas. Diabetikams ypač svarbūs mineralai ir vitaminai: cinkas, vitaminas A, magnis, vitaminas C ir varis.

Svorio metimas ir cukrinis diabetas

Cukriniu diabetu sergantiems pacientams svorio metimas iš tikrųjų gali padėti išspręsti aukšto kraujospūdžio problemas. Tiesą sakant, remiantis 2012 m. tyrimu, norint iš esmės sumažinti kraujospūdį pakanka kūno svorį sumažinti tik 5 proc. Tačiau kai kurie cukriniu diabetu sergantys pacientai praranda svorį, nevartodami angliavandeningo maisto, kuriame yra daugybė naudingų mineralų.

Glikemijos indekso kontrolė

Dar vadinamas GI, šis indeksas nurodo, kaip angliavandeniai veikia jūsų kūną. Lėtai išsiskiriantys angliavandeniai – švieži vaisiai, riešutai ir saldžiosios bulvės – yra daug geresni nei greitai išsiskiriantys angliavandeniai, tokie kaip grūdai, makaronai ir baltieji ryžiai. Remiantis „Journal of Investigative Dermatology“ atliktu tyrimu, aukštas A1C – nesuderinto GI rezultatas – iš tikrųjų gali sulėtinti žaizdų gijimo procesą.

Tinkama pėdų priežiūra ir cukrinis diabetas

Nacionalinės diabeto asociacijos duomenimis, JAV buvo 73 000 suaugusiųjų netrauminių apatinių galūnių amputacijų; 60 procentų tų pacientų buvo diabetikai. ( sergantys cukriniu diabetu)cLaimei, tinkama pėdų priežiūra dažnai gali užkirsti kelią šios procedūros poreikiui. Diabetinės pėdos priežiūros patarimai:

  • Dažnai kirpkite nagus. Tai ne tik kosmetinė procedūra, bet ir gera proga rasti galimus odos pažeidimus.
  • Rūpinkitės savo oda. Rekomenduojama naudoti kremą, specialiai pritaikytą diabetu sergančiųjų pėdų ir kojų odos priežiūrai. Drėkinamąjį kremą tepkite ant pėdos, bet ne tarp pirštų. 
  • Atlikite specialiai pėdoms skirtas mankštas. Kartą per dieną pajudinkite kojų pirštus, tai padės pagerinti bendrą kraujotaką ir cirkuliaciją.
  • Apsaugokite kojas nuo oro sąlygų. Dėvėkite kojines, kai šalta, o vasarą ant pėdų tepkite kremą nuo saulės.
  • Visada avėkite tinkamą avalynę. Rinkitės patogius batus, šiek tiek laisvesnius aplink pirštus.
  • Kiekvieną dieną patikrinkite kojas. Saugokitės įpjovimų, sumušimų, patinimų, raudonų dėmių ir kitų pažeidimų.

Rašyti komentarą