Kuom skiriasi šampūnai nuo pleiskanų, sausi šampūnai bei šampūnai be sulfatų?

Kuom skiriasi šampūnai nuo pleiskanų, sausi šampūnai bei šampūnai be sulfatų?

Kaip išsirinkti geriausią šampūną, pritaikytą skirtingiems plaukų tipams? Atsakyti į šį klausimą yra pakankamai nelengva, turint omenyje didelį skirtingų šampūnų pasirinkimą prekybos centruose ar specializuotose parduotuvėse. Nemažai žmonių renkasi šampūnus atsižvelgdami į kirpėjų ar plaukų stilistų patarimus, tačiau retas gali pasigirti plačiomis žiniomis apie šampūnų skirtumus.

Taigi, Eubos nusprendė supažindinti skaitytojus su trimis populiariausiais šampūnų tipais, jų ypatybėmis bei skirtumais. Tikimės, jog šis straipsnis pagelbės renkantis geriausią šampūną ateityje!

Šampūnai nuo pleiskanų

Pleiskanoti plaukai dažnai pagadina nuotaiką daugeliui žmonių, ypač tamsių plaukų savininkams. Pleiskanas sukelia tam tikri galvos odos sudirginimai, niežėjimas ar bėrimas. Tai yra dažnai pasitaikanti odos reakcija į kelis dirgiklius, paprastai susijusius su maistu, įvairiais vaistais, stresu, odos ligomis ar cheminėmis medžiagomis plaukų priemonėse (pavyzdžiui plaukų dažuose). Taip pat odos pleiskanojimas gali būti odos infekcijų, bakterijų ar grybelio pasekmė.

Tačiau gydytojai dermatologai išskiria riebią ir išsausėjusią galvos odą, kaip dažniausias pleiskanų susidarymo priežastis. Taigi, paprastai šampūnai nuo pleiskanų yra pritaikyti mažinti odos riebumą ir sausumą tuo pačiu metu, taip palaikydami optimalią odos būklę ir mažindami pleiskanojimą.

Kaip kovoti su pleiskanomis?

Su pleiskanomis galima kovoti įvairiai – vengti saldaus ar aštraus maisto ar stengtis sumažinti streso lygį. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar jūsų oda nepleiskanoja dėl tam tikrų plaukų dažų naudojimo. Tačiau dažniausiai į kovą su pleiskanomis pasitelkiami specialiai šiam tikslui pritaikyti plaukų šampūnai.

Naudingiausi ingredientai šampūnuose

Paprastai šampūnai nuo pleiskanų yra praturtinti tam tikrais ingredientais. Pavyzdžiui, tam tikros cheminės medžiagos (tokios kaip ketokonazolas) naikina odos infekcijas, bakterijas ar grybelį. Taip pat dažnai šampūnų nuo pleiskanų sudėtyje rasite glicerino – cheminės medžiagos, intensyviai drėkinančios odą. Šampūnai nuo pleiskanų taip pat turi įvairių sulfatų, kurie efektyviai išplauna plaukus nuo riebalų ir pleiskanų bei mažina pleiskanų susidarymą ateityje.

Sausas šampūnas

Sausi šampūnai yra pakankamai naujas produktas grožio srityje. Tai puiki priemonė, padedanti mažinti plaukų riebalavimąsi bei užimanti mažiau laiko nei plaunant plaukus skystu šampūnu. Sauso šampūno sudėtyje esančios alkoholinės medžiagos bei krakmolas sugeria riebalus iš plaukų. Taip pat šie šampūnai praturtinti kvapniosiomis medžiagomis, kurios palieka malonų išplautų plaukų aromatą.

Mūsų galvos oda yra nuolat padengta natūraliu riebalų sluoksniu, apsaugančiu odą nuo išorinių veiksnių. Kiekvieno žmogaus oda šių riebalų pagamina skirtingą kiekį, todėl galvos plovimo dažnumas yra labai individualus pasirinkimas. Tačiau tiems, kurie kenčia nuo didelio plaukų riebalavimosi, sausas šampūnas yra tikrai geras pasirinkimas, sutaupantis nemažai laiko.

Ar sausas šampūnas turi neigiamos įtakos plaukų būklei?

Dermatologai taip pat palankiai vertina kokybiško sauso šampūno poveikį. Tačiau tiek plaukų specialistai, tiek dermatologai pabrėžia, jog per dažnas sauso šampūno naudojimas gali būti žalingas – jis neturėtų pilnai pakeisti skysto šampūno. Taip yra todėl, kad sausi šampūnai nepalaiko optimalios ir sveikos galvos odos būklės, kaip tą padaro skysti šampūnai. Per dažnas sauso šampūno vartojimas išsausina galvos odą, ją sudirgina ir net gali paskatinti pleiskanojimą.

Šampūnas be sulfatų

Pastaruoju metu populiarėja įsitikinimas, jog sulfatai, dažnai randami šampūnų sudėtyje, turi neigiamą poveikį sveikatai. Tačiau dermatologai negali pilnai sutikti su šia nuomone.

Dauguma šampūnų sudėtyje turi sulfatų dėl specifinių priežasčių. Visų pirma, sulfatai palengvina šampūno susimaišymą su vandeniu duše taip palengvindami šampūno naudojimą. Taip pat sulfatai padeda šampūnui putoti, taip suaktyvindami plaukų plovimą. Šios sulfatų funkcijos leidžia naudoti mažesnį kiekį šampūno, nei jo reikėtų be sulfatų (o naudojamas mažesnis šampūno kiekis galiausiai sutaupo ir pinigų).

Taigi, sulfatai prisideda prie šampūno putų susidarymo, palengvina purvo bei riebalų pašalinimą iš plaukų, bei sumažina naudojamo šampūno kiekį. Būtent dėl šių priežasčių žmonės, kenčiantys nuo pleiskanų ar didelio plaukų riebalavimosi, pastebi teigiamą sulfatų poveikį plaunant plaukus.

Tad kodėl dalis žmonių renkasi naudoti šampūnus be sulfatų?

Nors sulfatai turi teigiamos įtakos šampūnų poveikiui, per didelis jų naudojimas gali būti žalingas. Dermatologai pastebi, jog didelis sulfatų kiekis gali sudirginti akis ar galvos odą. Taip pat sulfatai gali nežymiai išsausinti odą ir plaukus. Paprastai daugelis žmonių, naudojančių šampūnus su sulfatais, nepastebi šių šalutinių poveikių (arba juos kompensuoja naudodami plaukų kondicionierius). Tačiau yra kelios grupės žmonių, kurie gali būti jautresni sulfatų įtakai.

Dermatologai rekomenduoja rinktis šampūnus be sulfatų tiems, kurie kenčia nuo sausos ar lengvai sudirginamos odos bei kenčia nuo odos alergijų sulfatams įvairiuose produktuose (įskaitant indų ploviklius ar rankų muilus). Taip pat sulfatai gali turėti neigiamos įtakos sausų plaukų savininkams (paprastai natūraliai garbanoti plaukai yra sausesni nei tiesūs) ar tiems, kurie dažnai naudoja plaukų dažus, išsausinančius galvos odą ir plaukus.

Taigi, ateityje rinkdamiesi šampūnus pasvarstykite, kokio tipo šampųnas geriausiai tinka Jūsų plaukams. Siūlome aklai nepasitikėti madingomis plaukų priežiūros tendencijomis, tokioms kaip šampūnai be sulfatų. Geriau atsižvelkite į savo plaukų bei odos galvos būklę, odos alergijas ir kitus naudojamus plaukų priežiūros produktus ir rinkitės šampūną pagal individualius poreikius.