Kaip herpesas veikia psichologinę sveikatą?

herpes virusas, herpesas, pūslelinė -

Kaip herpesas veikia psichologinę sveikatą?

Herpesas, mediciniškai žinoma kaip herpes simplex viruso (HSV) infekcija, yra viena iš labiausiai paplitusių virusinių infekcijų pasaulyje. Herpesas sukelia daugybę simptomų, kurie gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, ir pasižymi pasikartojančiu pobūdžiu. HSV yra dvi pagrindinės rūšys: HSV-1 ir HSV-2.

HSV-1, dažniausiai susijęs su oraliniais simptomais, yra pagrindinė lūpų pūslelinės (herpes labialis) priežastis. Infekcija dažnai pasireiškia kaip herpesas ant lūpų, burnos ar veido srities. HSV-1 taip pat gali sukelti herpinį keratitą, rimtą akių infekciją, kuri gali pažeisti regą.

HSV-2 dažniausiai yra susijęs su genitalijų herpesu. Ši infekcija paprastai perduodama per lytinius santykius ir pasireiškia kaip herpesas genitalijų srityje. HSV-2 infekcija taip pat yra svarbi perinatalinės infekcijos priežastis ir gali sukelti sunkias komplikacijas naujagimiams.

Kaip yra perduodamas herpesas?

Herpesas yra skirstomas į dvi pagrindines rūšis: HSV-1 ir HSV-2, kurios perduodamos skirtingais būdais ir sukelia skirtingus simptomus.

HSV-1 dažniausiai yra susijęs su oraliniais simptomais ir paprastai perduodamas per artimą fizinį kontaktą, pvz., bučinius ar bendro naudojimo daiktų, tokių kaip lūpų balzamai ar gėrimų puodeliai, naudojimą. HSV-1 taip pat gali būti perduotas per oralinį seksą, sukeldamas genitalijų herpesą.

HSV-2 yra dažniausiai susijęs su genitalijų herpesu ir paprastai perduodamas per lytinius santykius, įskaitant vaginalinį, analinį ir oralinį seksą. Virusas perduodamas per odos į odą kontaktą su užkrėstu asmeniu, net jei simptomai nėra akivaizdžiai matomi.

Abi HSV rūšys gali perduoti infekciją net ir tada, kai nėra aktyvių simptomų. Tai reiškia, kad asmuo, neturintis matomų pūslelinės židinių, vis tiek gali būti viruso nešiotojas ir perduoti jį kitiems. Šis fenomenas vadinamas "asimptominiu perdavimu".

Perinatalinis perdavimas yra dar vienas būdas, kaip HSV gali būti perduotas - nuo motinos kūdikiui gimdymo metu. Tai yra ypač rizikinga, jei moteris pirmą kartą užsikrėtė HSV nėštumo metu. Tokiu atveju kūdikis gali susirgti labai sunkia forma herpeso, kuri gali apimti odą, akis, smegenis ir kitus organus.

Reikėtų pažymėti, kad HSV negali būti perduodamas per kasdienius socialinius kontaktus, pvz., apsikabinimus, rankų paspaudimus ar bendrai naudojamus objektus, pvz., tualetus, dušus ar baseinus. Taip pat HSV negali išlikti gyvybingas ilgą laiką, todėl paviršių ar daiktų užterštumas nėra pagrindinė perdavimo rizika.

Norint sumažinti pūslelinės perdavimo riziką, svarbu:

 • Vengti tiesioginio fizinio kontakto su asmenimis, turinčiais aktyvius pūslelinės simptomus.
 • Naudoti apsaugos priemones, pvz., prezervatyvus, lytinių santykių metu, nors reikia suprasti, kad jie nesuteikia visiškos apsaugos nuo HSV.
 • Moterys, turinčios genitalijų herpesą, turėtų pasitarti su gydytoju dėl saugaus gimdymo plano.

Supratimas apie pūslelinės perdavimo būdus ir atitinkamos prevencijos priemonės yra svarbūs norint sumažinti infekcijos plitimo riziką ir apsaugoti tiek save, tiek kitus.

Pūslelinės simptomai

Herpesas pasižymi specifiniais simptomais, kurie gali skirtis priklausomai nuo viruso tipo ir užkrėstos kūno dalies. Herpes simplex virusas yra dviejų tipų: HSV-1, dažniausiai sukeliantis oralinį herpesą, ir HSV-2, dažniausiai sukeliantis genitalijų herpesą. Šie du viruso tipai gali sukelti panašius simptomus, bet skirtingose kūno vietose.

HSV-1 simptomai:

 • Oralinis herpesas: Dažniausiai pasireiškia kaip herpesas arba opos ant lūpų, burnos gleivinės arba veido srities. Pradiniuose etapuose gali pasireikšti niežulys, deginimo jausmas ar skausmas prieš atsirandant pūslelinėms.
 • Herpinis keratitas: Tai HSV-1 sukelta akių infekcija, kuri gali sukelti akių skausmą, paraudimą, fotofobiją (šviesos jautrumą) ir regos sutrikimus.
 • Faringitas: Retai HSV-1 gali sukelti gerklės uždegimą su panašiais simptomais kaip gerklės skausmas.

HSV-2 simptomai:

 • Genitalijų herpesas: Pasireiškia pūslelinėmis ar opomis ant genitalijų, tiesiosios žarnos arba aplinkinių sričių. Simptomai taip pat gali apimti skausmą, deginimą ir niežėjimą genitalijų srityje, taip pat sunkumus ar skausmą šlapinantis.
 • Sisteminiai simptomai: Gali pasireikšti karščiavimas, raumenų skausmai ir bendras silpnumas, ypač pirmosios infekcijos metu.

Bendri herpeso simptomai:

 • Pūslelinės atsiradimas: Herpeso būdingiausias simptomas yra mažos, skystį turinčios pūslelės, kurios gali sprogti ir virsti opomis. Opoms sugijus, jos dažniausiai nepalieka randų.
 • Pasikartojantys protrūkiai: Herpeso virusas lieka latentinėje būsenoje organizme ir gali aktyvuotis vėl, sukeliant pasikartojančius simptomų protrūkius. Pasikartojimo dažnumas ir sunkumas gali skirtis.

Neįprasti simptomai:

Nors retai, HSV gali sukelti sunkesnes komplikacijas, pvz., encefalitą (smegenų uždegimą) arba diseminuotą herpeso infekciją, ypač žmonėms su imunodeficito būklėmis.

Kokie prevencijos būdai gali apsaugoti nuo pūslelinės atsiradimo?

Pūslelinės prevencija yra svarbus klausimas viešojo sveikatos sektoriuje, atsižvelgiant į herpes simplex viruso (HSV) paplitimą ir jo sukeliamų infekcijų pasikartojančią prigimtį. Nors nėra garantuoto būdo visiškai išvengti HSV infekcijos, yra keletas veiksmų, kurių žmonės gali imtis siekdami sumažinti užsikrėtimo riziką ir apsaugoti save bei kitus.

Fizinio kontakto ribojimas
HSV dažniausiai perduodamas tiesioginiu kontaktu su infekuotu asmeniu. Tai reiškia, kad vengimas bučiuoti žmogų su aktyvia lūpų pūsleline ar vengimas lytinių santykių su asmeniu, turinčiu aktyvius genitalijų herpeso simptomus, gali žymiai sumažinti infekcijos riziką.
Naudojimas apsauginių priemonių lytinių santykių metu
Nors prezervatyvai negali suteikti absoliučios apsaugos prieš HSV, jie mažina viruso pernešimo tikimybę. Svarbu naudoti prezervatyvus ar kitas apsaugos priemones visų rūšių lytinių santykių, įskaitant vaginalinį, analinį ir oralinį, metu.
Asmens higiena
Bendro naudojimo daiktų, tokių kaip lūpų balzamai, gėrimų indai ar skutimosi priemonės, dalijimasis gali padidinti užkrėtimo riziką. Asmeniniai daiktai turėtų būti naudojami tik individualiai.
Sveikatos priežiūra nėštumo metu
Nėščios moterys, sergančios genitalijų herpesu, turėtų konsultuotis su savo gydytoju dėl būdų, kaip sumažinti pernešimo į vaiką riziką. Tai gali apimti antivirusinį gydymą prieš prasidedant gimdymui ir galbūt cezario pjūvį, jei yra aktyvių genitalijų herpeso simptomų.
Streso valdymas
Nors stresas tiesiogiai nesukelia pūslelinės, jis gali susilpninti imuninę sistemą ir padidinti viruso aktyvavimosi tikimybę. Geros streso valdymo praktikos, pvz., reguliarus fizinis aktyvumas, pakankamas miegas ir atsipalaidavimo technikos, gali padėti sumažinti pasikartojančių herpeso protrūkių dažnį.
Sveika mityba ir gyvenimo būdas
Subalansuota mityba, prisidedanti prie stiprios imuninės sistemos, gali padėti kovoti su HSV infekcija. Tai apima pakankamą vitaminų ir mineralų, ypač cinko, vitaminų A, C ir E, vartojimą.
Tam tikrų vaistų vengimas
Keli vaistai, tokie kaip kortikosteroidai ar tam tikri imunosupresantai, gali susilpninti imuninę sistemą ir padidinti HSV aktyvumo riziką. Jei įmanoma, turėtų būti vengiama ilgalaikio šių vaistų vartojimo.
Švietimas ir informavimas
Svarbu skleisti teisingą informaciją apie HSV, įskaitant jos perdavimo būdus, simptomus ir prevenciją. Visuomenės švietimas gali padėti sumažinti stigmatizaciją ir pagerinti užsikrėtusių asmenų gyvenimo kokybę.

Nors šios prevencinės priemonės negarantuoja visiškos apsaugos nuo pūslelinės, jos yra efektyvios sumažinant infekcijos plitimo tikimybę ir palaikant gerą sveikatą. Ypač svarbu, kad asmenys, sergantys herpesu, būtų informuoti ir atsakingi, siekiant sumažinti viruso pernešimo riziką kitiems.

Psichologinis poveikis

Herpesas ne tik sukelia fizinį diskomfortą, bet taip pat gali turėti reikšmingą poveikį žmonių psichologinei būklei ir emocinei gerovei. Ši virusinė infekcija, dėl savo pasikartojančio ir užkrečiamo pobūdžio, gali sukelti įvairius psichologinius sunkumus, įskaitant stigmą, savivertės problemų ir emocinio streso.

 • Stigma ir socialinė atskirtis: Vienas iš didžiausių pūslelinės sukeliamų psichologinių iššūkių yra socialinė stigma. Žmonės, sergantys pūsleline, dažnai patiria kitų asmenų neigiamą vertinimą arba neteisingą suvokimą, ypač kai kalbama apie genitalijų herpesą. Tai gali sukelti jausmą, kad reikia slėpti savo būklę, o tai gali sukelti socialinį atsiskyrimą ir vienatvę.
 • Savivertės problemos: Pūslelinės simptomai, ypač matomi ant veido ar genitalijų, gali turėti neigiamą poveikį asmenų savigarbai ir pasitikėjimui savimi. Žmonės gali jaustis mažiau patrauklūs ir nerimauti dėl savo išvaizdos, o tai gali neigiamai paveikti jų santykius su kitais ir savijautą bendraujant.
 • Depresija ir nerimas: Nuolatinė nerimo dėl simptomų pasikartojimo baimė ir su infekcija susijęs stresas gali prisidėti prie depresijos ir nerimo atsiradimo. Žmonės gali nuolat nerimauti dėl kitų žmonių reakcijos arba baimintis naujų santykių pradžios.
 • Seksualinė sveikata ir santykiai: Genitalijų herpeso atveju gali atsirasti sunkumų seksualinėje sveikatoje ir santykiuose. Žmonės gali jausti baimę perduoti virusą savo partneriui, o tai gali sukelti nerimą ar vengimą intymių santykių. Be to, būtina atvirai ir atsakingai bendrauti su partneriais apie savo būklę ir apsaugos priemones.
 • Susirūpinimas dėl protrūkių: Pasikartojantys pūslelinės protrūkiai gali sukelti nuolatinį nerimą ir stresą, bijant, kada ir kaip pasireikš kitas protrūkis. Šis nuolatinis nerimo jausmas gali neigiamai paveikti asmens gyvenimo kokybę.
 • Psichologinės pagalbos svarba: Siekiant tvarkyti pūslelinės sukeltą psichologinį stresą, labai svarbu gauti tinkamą psichologinę pagalbą. Tai gali apimti psichoterapiją, paramos grupes ar konsultacijas su sveikatos priežiūros specialistais. Šios intervencijos gali padėti mokytis streso valdymo įgūdžių, stiprinti savivertę ir geriau susitvarkyti su liga.
 • Informavimas ir švietimas: Gerai informuoti apie pūslelinę ir jos poveikį gali padėti mažinti su ja susijusią stigmą ir nežinojimą. Visuomenės švietimas apie pūslelinės perdavimo būdus, simptomus ir gydymo galimybes gali padėti sumažinti baimę ir neigiamą suvokimą.

Pūslelinės psichologinis poveikis gali turėti ilgalaikę įtaką asmeniui, todėl svarbu pripažinti ir spręsti šiuos iššūkius. Emocinė parama ir tinkamas švietimas yra esminiai veiksniai, padedantys žmonėms susidoroti su šia liga ir išlaikyti aukštą gyvenimo kokybę.

Informaciniai šaltiniai

 1. American Academy of Dermatology
 2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
 3. World Health Organization (WHO)

# herpesas


Rašyti komentarą