Dermatitas, sausa oda ir kaip su tuo gyventi

atopinis dermatitas, dermatitas, egzema, kontaktinis dermatitas, seborėjinis dermatitas -

Dermatitas, sausa oda ir kaip su tuo gyventi

Dermatitas yra bendras odos uždegimo terminas, apimantis keletą skirtingų būklių, kurios sukelia odos patinimą, paraudimą, niežėjimą ir kartais išbėrimus.

Dermatito tipai

Atopinis dermatitas (egzema) yra dažniausiai pasitaikanti lėtinė odos būklė, būdinga intensyviam niežėjimui, sausai, pleiskanojančiai odai ir periodiškai atsirandantiems uždegiminiams išbėrimams. Atopinis dermatitas dažniausiai pasireiškia vaikystėje ir gali būti susijęs su genetiniais veiksniais bei kitomis alerginėmis sąlygomis, pvz., astma ar alerginiu rinitu. Gydymas apima odos drėkinimą, uždegimo mažinimą naudojant vietinius kortikosteroidus ar kitus priešuždegiminius tepalus ir vengimą veiksnių, kurie gali sukelti ar pabloginti simptomus.

Kontaktinis dermatitas atsiranda dėl tiesioginio odos kontakto su dirginančiomis ar alergizuojančiomis medžiagomis. Jis gali būti suskirstytas į dvi pagrindines formas: alerginį kontaktinį dermatitą, kuris yra imuninės sistemos reakcija į alergeną, ir dirginantį kontaktinį dermatitą, kuris atsiranda dėl tiesioginio odos sudirginimo. Gydymas apima dirginančių ar alergizuojančių medžiagų vengimą ir simptominius gydymo būdus, pvz., odos drėkinimą ir vietinius kortikosteroidus.

Seborėjinis dermatitas pasireiškia riebiais, pleiskanojančiais išbėrimais, dažniausiai ant galvos odos, veido ir krūtinės. Jo priežastis yra neaiški, tačiau manoma, kad vaidmenį gali atlikti aliejinės odos sekrecija ir mikroorganizmai, pvz., mielės. Gydymas apima švelnius odos ploviklius, antifungalinius preparatus ir vietinius kortikosteroidus, kurie padeda kontroliuoti uždegimą ir pleiskanojimą.

Be šių pagrindinių tipų, yra ir kitų retesnių dermatito formų, pvz., numularinis (diskoidinis) dermatitas, kuris sukelia apvalias, niežtinčias dėmes ant odos, ir stazinis dermatitas, kuris atsiranda dėl prastos kraujo apytakos, dažniausiai kojose. Kiekvieno dermatito tipo gydymas priklauso nuo specifinių simptomų, sunkumo ir asmens sveikatos istorijos, todėl būtina individuali medicininė konsultacija.

Simptomai

Dermatito simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių ir dažnai priklauso nuo konkrečio tipo. Bendrieji simptomai apima:
 • Niežėjimas
 • Sausa įtrūkusi oda
 • Išbėrimas
 • Pūslelės
 • Odos lupimasis ir pleiskanojimas
 • Sustorėjusi oda
 • Paraudimas ir patinimas
 • Hiperpigmentacija ar hipopigmentacija
Dermatito simptomai gali keistis laikui bėgant ir priklausomai nuo veiksnių, tokių kaip aplinkos sąlygos, stresas ar kontaktas su dirgikliais. Svarbu kreiptis į gydytoją ar dermatologą, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir tinkamai valdomi simptomai.

Kokios priežastys lemia dermatito atsiradimą?

Dermatito priežastys yra įvairios ir gali skirtis priklausomai nuo konkretaus tipo. Šios priežastys apima genetinius, aplinkos ir imunologinius veiksnius.
 1. Genetika: Ypač svarbi atopinio dermatito atveju, kai paveldimumas vaidina reikšmingą vaidmenį. Asmenys, kurių artimi giminaičiai serga atopiniu dermatitu, astma ar alergijomis, turi didesnę riziką patys susirgti šia būkle.
 2. Aplinkos veiksniai: Kontaktinis dermatitas atsiranda dėl tiesioginio odos kontakto su dirginančiomis ar alergizuojančiomis medžiagomis. Tai gali būti chemikalai, buitinės valymo priemonės, kosmetika, metalai (pvz., nikelis), kai kurie augalai ir netgi kai kurie maisto produktai.
 3. Imuninės sistemos disfunkcija: Sergant atopiniu dermatitu neretai pastebima peraktyvi imuninė sistema, kuri netinkamai reaguoja į nekenksmingus aplinkos elementus, sukeldama uždegiminę odos reakciją.
 4. Infekcijos: Bakterinės, virusinės ar grybelinės infekcijos gali sukelti ar pabloginti dermatito simptomus.
 5. Odos barjero pažeidimas: Pažeistas ar silpnas odos barjeras leidžia lengviau prasiskverbti alergenams ir dirgikliams, taip sukeldamas uždegiminę reakciją.
 6. Hormoniniai pokyčiai: Kai kurie dermatito tipai, pvz., seborėjinis dermatitas, gali būti susiję su hormonų lygio svyravimais organizme.
 7. Psichologiniai veiksniai: Stresas ir emocinė įtampa taip pat gali turėti įtakos dermatito paūmėjimui.
 8. Klimato ir aplinkos sąlygos: Sausas oras, šaltas klimatas ir dirginantys aplinkos veiksniai, pvz., dulkės ar dūmai, gali sukelti ar pabloginti dermatito simptomus.
Atsižvelgiant į tai, kad dermatito priežastys gali būti įvairios ir sudėtingos, svarbu individualus požiūris į kiekvieną atvejį, siekiant nustatyti efektyviausią gydymo strategiją. Įvairios profilaktinės priemonės ir gydymo metodai gali apimti išorinį odos priežiūros režimą, vengimą žinomų dirgiklių ir alergenų, taip pat sisteminių ar vietinių vaistų, skirtų uždegimui mažinti, naudojimą.

Kokias komplikacijas gali sukelti dermatitas?

Dermatitas, nepaisant savo tipo, gali sukelti keletą komplikacijų, ypač jei nėra tinkamai gydomas. Šios komplikacijos gali turėti ilgalaikį poveikį pacientų sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Odos niežėjimas ir įbrėžimai dėl dermatito gali sukelti odos plyšimus, kurie tampa puikia terpe bakterinėms, virusinėms ar grybelinėms infekcijoms. Tai gali apsunkinti būklę ir sukelti papildomų simptomų, pvz., pūlius, skausmus, patinimus ar net karščiavimą.

Ilgalaikis niežėjimas ir įbrėžimas gali sukelti odos storėjimą ir randų susidarymą, ypač dažnai paveikiamose vietose. Tai gali turėti estetinį poveikį ir sumažinti paciento pasitikėjimą savimi.

Dermatitas gali sukelti hiperpigmentaciją ar hipopigmentaciją, ypač tai pasireiškia tamsiaodžiams žmonėms, kur dermatitas gali sukelti odos spalvos pokyčius pažeistose vietose, sukeliant tamsėjimą (hiperpigmentaciją) ar šviesėjimą (hipopigmentaciją).

Sunkus ar ilgalaikis dermatitas gali turėti neigiamą poveikį emocinei ir psichinei sveikatai. Tai apima stresą, žemą savęs vertinimą ir netgi depresiją, ypač jei būklė yra matoma ir trukdo įprastai veiklai.

Kai kuriems pacientams, ypač sergantiems ilgalaikiu ir intensyviu dermatitu, gali išsivystyti sąnarių ir raumenų skausmai, ypač jei būklė apima didelius kūno plotus.

Tyrimai rodo, kad ilgalaikis uždegimas, susijęs su kai kuriomis dermatito formomis, gali didinti kitų lėtinių ligų, pvz., širdies ir kraujagyslių ligų ar autoimuninių sutrikimų, riziką.

Dėl šių galimų komplikacijų svarbu reguliariai konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais ir laikytis gydymo plano, kad būtų sumažintas dermatito poveikis ir užkirstas kelias komplikacijų atsiradimui.

Gyvenimas su dermatitu

Gyvenimas su dermatitu gali kelti iššūkių, tačiau tinkamai valdomas, šis sutrikimas neturėtų trukdyti kasdieniam gyvenimui. Svarbu suprasti, kad dermatito valdymas yra ilgalaikis procesas, reikalaujantis nuoseklaus ir individualaus gydymo plano.
 • Odos priežiūra. Pagrindas gyvenant su dermatitu yra reguliarus odos drėkinimas, naudojant hipoalerginius, be kvapo ir kitų dirginančių medžiagų drėkiklius. Taip pat rekomenduojama vengti karštų dušų ir naudoti švelnius prausiklius.
 • Dirgiklių vengimas. Svarbu indentifikuoti ir vengti dirgiklių, tokių kaip tam tikri audiniai (pvz., vilna), chemikalai, buitiniai valikliai, tam tikri maisto produktai ar netgi oro sąlygos, kurie gali sukelti ar pabloginti simptomus.
 • Mityba ir sveikas gyvenimo būdas. Nors tiesioginis ryšys tarp mitybos ir dermatito nėra visiškai aiškus, sveika, subalansuota mityba ir pakankamas skysčių vartojimas gali padėti palaikyti gerą odos būklę. Taip pat svarbu vengti rūkymo ir alkoholio, nes jie gali sukelti uždegimą.
 • Streso valdymas. Stresas yra žinomas dermatito paūmėjimo veiksnys, todėl svarbu rasti veiksmingus streso mažinimo metodus, pvz., mankšta, meditacija, joga ar tam tikrai hobiai.
 • Saugus saulės poveikis. Nors saulės spinduliai gali pagerinti kai kuriuos dermatito atvejus, svarbu vengti per didelio saulės poveikio ir naudoti apsauginius kremus nuo saulės, kad būtų išvengta saulės nudegimo.
 • Medicininė priežiūra. Reguliarios konsultacijos su dermatologu ar kitais sveikatos priežiūros specialistais yra svarbios siekiant stebėti būklės pokyčius, taikyti tinkamą gydymą ir atlikti būtinas korekcijas gydymo plane.
 • Švietimas ir parama. Supratimas apie būklę ir jos valdymo strategijas yra gyvybiškai svarbus. Taip pat gali būti naudinga bendrauti su kitais, sergančiais dermatitu, dalyvauti paramos grupėse ar ieškoti informacijos iš patikimų šaltinių.
Atminkite, kad kiekvieno asmens patirtis su dermatitu yra individuali, ir tai, kas veikia vienam asmeniui, gali būti neveiksminga kitam. Todėl svarbu rasti asmeninę priežiūros strategiją, kuri atitiktų jūsų specifinius poreikius ir gyvenimo būdų.

Informacijos šaltiniai:

 1. Mayo Clinic: "Dermatitis - Symptoms and causes".

Rašyti komentarą