Kaip rūpintis pėdomis sergant diabetu?

diabetas, pėdų priežiūra -

Kaip rūpintis pėdomis sergant diabetu?

Pėdų priežiūra yra kritiškai svarbus aspektas žmonių, sergančių diabetu, kasdieniame gyvenime dėl kelių esminių priežasčių. Pirma, dėl diabeto sutrinka normalus kraujo apytakos procesas, ypač galūnėse, kaip antai kojose. Tai lemia sumažėjusį kraujo pritekėjimą prie kojų, o tai gali sukelti lėtesnį žaizdų gijimą ir padidinti infekcijų riziką. Antra, diabetas dažnai sukelia nervų pažeidimus, vadinamus neuropatija, kurie mažina kojų jautrumą. Dėl šios priežasties, žmogus gali nepastebėti mažų žaizdų, įbrėžimų ar kitokio pažeidimo, kas vėlgi gali lemti rimtesnes medicinines komplikacijas, įskaitant infekcijas ar net kojų amputaciją.

Kasdienės pėdų priežiūros taisyklės sergant diabetu

Kasdienė pėdų priežiūra yra esminė diabetu sergančių žmonių sveikatos priežiūros dalis, leidžianti išvengti komplikacijų, tokių kaip infekcijos, žaizdos ir ilgalaikės odos bei nervų pažeidimų problemos. Štai keletas išsamių kasdienės pėdų priežiūros taisyklių:

 • Reguliari pėdų apžiūra: Diabetu sergantys žmonės turėtų kasdien atidžiai apžiūrėti pėdas, įskaitant pirštų tarpus ir pėdų apačias, ieškant bet kokių odos pažeidimų, įskaitant įtrūkimus, pūsleles, paraudimus ar opas. Rekomenduojama naudoti veidrodį ar paprašyti pagalbos šeimos nario, jei pačiam sunku pamatyti visas pėdos dalis.
 • Švelnus plovimas ir džiovinimas: Pėdas reikia plauti šiltu, ne karštu vandeniu, naudojant švelnų muilą. Svarbu išvengti karšto vandens, nes sumažėjęs jautrumas gali neleisti pajusti pernelyg aukštos temperatūros, kuri gali sukelti nudegimus. Po plovimo pėdas reikia švelniai nusausinti, ypač tarp pirštų.
 • Drėkinimas: Po kiekvieno plovimo pėdas reikėtų ištepti drėkinamuoju kremu arba losjonu, išskyrus tarpus tarp pirštų, kad būtų išvengta pernelyg didelės drėgmės, kuri gali skatinti grybelinių infekcijų atsiradimą.
 • Tinkama avalynė ir kojinės: Reikėtų nešioti gerai priglundančius, patogius batus, kurie neturi vidinių siūlių ar kitų elementų, galinčių sukelti trintį ar spaudimą. Kojinės turėtų būti besiūlės, pagamintos iš kvėpuojančių medžiagų, kad sumažintų prakaitavimą ir trintį. Venkite nešioti ankštus ar aukštakulnius batus, kurie gali sutrikdyti kraujotaką ar sukelti nelygų spaudimą kojoms.
 • Nagų kirpimas: Nagus reikia kirpti tiesiai, vengiant per daug trumpinti ar suapvalinti kraštus, kas gali sukelti įaugusius nagus. Jei nagų kirpimas kelia sunkumų ar pastebimi bet kokie nagų pažeidimai, geriau kreiptis į pėdų priežiūros specialistą.
 • Vengti kojų nušalimo ir perkaitimo: Diabetu sergantys asmenys turėtų vengti ilgo kojų šildymo ant šildymo prietaisų ar saulės spindulių, taip pat kojų sušaldymo žiemos metu. Rekomenduojama dėvėti atitinkamą šiltą ar vėsinančią avalynę priklausomai nuo oro sąlygų.

Įgyvendinant šias taisykles, galima žymiai sumažinti komplikacijų, tokių kaip odos infekcijos, žaizdos ir kraujotakos problemos, riziką. Papildomos pėdų priežiūros rekomendacijos diabetu sergantiems žmonėms apima:

 • Būtina vengti savarankiškai vartoti vaistus nuo pėdų skausmo ar kitų problemų be gydytojo patarimo. Kai kurie vaistai gali sukelti nepageidaujamus šalutinius poveikius arba pabloginti esamą situaciją.
 • Vengti vaikščioti basomis, net namuose, nes maži svetimkūniai, aštrūs daiktai ar net šiurkštus paviršius gali sukelti pėdų žaizdas, kurias gali būti sunku išgydyti.
 • Fizinis aktyvumas yra svarbus diabeto valdymo aspektas, tačiau svarbu pasirinkti tokius pratimus, kurie nesukelia didelio spaudimo kojoms. Baseinas ar dviračių sportas gali būti geresni pasirinkimai nei bėgimas ar šokinėjimas. Visada reikėtų dėvėti tinkamą sportinę avalynę.
 • Svarbu reguliariai lankytis pas pėdų priežiūros specialistą, kuris gali patikrinti, ar nėra komplikacijų vystymosi požymių ir suteikti profesionalesnę pėdų priežiūrą. Tai gali apimti profesionalų pėdų masažą, kuris gerina kraujotaką, odos gydymą ir nagų priežiūrą.

Atsižvelgus į šias rekomendacijas, diabetu sergantys asmenys gali išvengti daugelio rimtų sveikatos sutrikimų, susijusių su pėdomis, ir išlaikyti aukštą gyvenimo kokybę.

Kokios yra dažniausiai pasitaikančios pėdų problemos sergant diabetu?

Diabetas yra lėtinė būklė, kuriai būdingi aukšti kraujo cukraus lygiai, ir tai gali sukelti įvairias pėdų sveikatos problemas, žinomas kaip diabetinė pėda. Šios problemos kyla dėl ilgalaikių diabeto pasekmių, įskaitant nervų pažeidimus (neuropatija) ir kraujotakos sutrikimus. Čia yra išsami apžvalga apie dažniausiai pasitaikančias pėdų problemas sergant diabetu:

 • Diabetinė neuropatija: Tai yra viena iš dažniausių komplikacijų, kai dėl pažeistų nervų sumažėja jautrumas pėdose. Tai reiškia, kad smulkios traumos, įbrėžimai ar spaudimai gali nepastebimai virsti rimtesnėmis žaizdomis, nes pacientas jaučia mažiau arba visai nejaučia skausmo.
 • Periferinė arterinė liga (PAL): Ši liga pasireiškia, kai susiaurėja ir užsikemša arterijos, mažinant kraujotaką į ekstremalumo dalis, pavyzdžiui, į kojas ir pėdas. PAL gali sukelti skausmą vaikštant, žaizdų gijimo sulėtėjimą ir padidinti amputacijos riziką.
 • Įvairios infekcijos: Dėl sumažėjusios imuninės sistemos funkcijos ir prastesnio žaizdų gijimo diabetu sergantys asmenys yra labiau linkę į odos, nagų ir minkštųjų audinių infekcijas. Dažniausiai tai yra bakterinės infekcijos, pavyzdžiui, grybelinės infekcijos, tokios kaip pėdų grybelis.
 • Įaugę nagai: Dėl netinkamos nagų priežiūros ar per ankštos avalynės, diabetu sergantys žmonės gali susidurti su įaugusiais nagais. Tai gali sukelti skausmą, uždegimą ir infekcijas.
 • Pėdų deformacijos: Diabetinė neuropatija gali sukelti raumenų disbalansą ir kontroliuojamą pėdos skeleto pokyčius, dėl kurių atsiranda tokios deformacijos kaip Charcot pėda. Tokios deformacijos dar labiau padidina spaudimą tam tikroms pėdos dalims ir sukelia žaizdas.
 • Sausa oda ir įtrūkimai: Sumažėjusi prakaitavimo funkcija dėl neuropatijos gali sukelti sausą odą, kuri linkusi įtrūkinėti, ypač ant kulnų. Įtrūkimai gali tapti tiesiu keliu į infekcijas.
 • Diabetinės pėdos opos: Šios opos yra labai rimtos ir dažnai pasitaikančios sergant diabetu. Jos paprastai formuojasi dėl nuolatinio spaudimo ar trinties dėl netinkamos avalynės ar pėdų deformacijų. Dėl lėto gijimo ir didelės infekcijos rizikos jos reikalauja intensyvaus gydymo ir profesionalios medicinos priežiūros. Gydant diabetines pėdos opas, svarbu nuolat stebėti žaizdų būklę ir laikytis griežtos higienos. Naudojami įvairūs žaizdų gydymo metodai, įskaitant modernias žaizdų priežiūros technologijas, pvz., įvairių tipų tvarsčius, kurie padeda palaikyti drėgmės pusiausvyrą, skatina gijimą ir apsaugo nuo infekcijos. Taip pat svarbu reguliuoti kraujo cukraus lygį, nes stabilus cukraus kiekis kraujyje padeda gerinti gijimo procesą.
 • Plantarinės fascijos uždegimas: Dėl diabeto sukeliamų pėdų struktūrinių pokyčių ir padidėjusio svorio, kartais išsivysto plantarinės fascijos uždegimas, kuris sukelia stiprų kulno skausmą. Tinkamas pėdos atramos naudojimas ir gydomoji mankšta gali padėti sumažinti simptomus.

Visoms šioms būklėms gydyti ir valdyti reikia multidisciplininio požiūrio, įtraukiant pėdų priežiūros specialistus, endokrinologus ir, prireikus, infekcijų ligų specialistus. Papildomai, reguliarūs apsilankymai pas gydytoją padeda anksti nustatyti komplikacijas ir imtis veiksmų, kurie gali padėti išvengti tolimesnių sveikatos problemų, įskaitant galimą amputaciją.

Pacientams rekomenduojama įtraukti kasdienę pėdų priežiūrą į savo dienotvarkę, vengti rizikingų veiklų, rūpintis tinkama mityba ir gyvensena bei laikytis visų gydytojo nurodymų, kad išlaikytų gerą kojų sveikatą ir bendrą savijautą.

Informaciniai šaltiniai

 1. "Diabetic Foot Care: A Guide for Patients and Healthcare Professionals"
 2. "Managing Diabetic Foot Complications: Practical Guidelines"
 3. "Diabetic Foot: Prevention and Management"

# diabetas # diabetic # pėdų priežiūra


Rašyti komentarą