Žvynelinė. Kaip galima padėti sergančiam?

odos priežiūra, psoriazė -

Žvynelinė. Kaip galima padėti sergančiam?

Žvynelinė, arba psoriazė, yra ilgalaikė, lėtinė, imuninės sistemos sutrikimą atspindinti odos liga, kuri pasireiškia įvairiais simptomais. Ji yra susijusi su pagreitėjusiu odos ląstelių augimu, dėl kurio atsiranda būdingi odos pažeidimai - raudonos dėmės, padengtos pilkos spalvos žvyneliais. Šios dėmės dažniausiai pasireiškia ant kelio ar alkūnės sąnarių, galvos odos, nugaros ir pilvo srityse. Psoriazės atsiradimą lemia tiek genetiniai, tiek aplinkos veiksniai, ir ji gali paveikti įvairaus amžiaus asmenis.

Žvynelinės patogenezėje svarbu imuninės sistemos aktyvumas. T-limfocitai, imuninės sistemos dalis, dėl neaiškių priežasčių aktyvuojasi ir pradeda atakuoti sveikas odos ląsteles. Tai sukelia uždegiminį atsaką, skatinantį odos ląstelių dalijimąsi ir augimą daug greičiau nei įprastai, kas veda prie žvynelinės plokštelės formavimosi.

Žvynelinė gali turėti ne tik fizinį, bet ir psichologinį poveikį, įskaitant depresiją ir žemą savęs vertinimą. Gyvenimo kokybės mažėjimas ir socialinė izoliacija taip pat yra dažni žvynelinės pasekmės. Gydyti šią ligą galima įvairiais būdais, priklausomai nuo jos sunkumo ir tipo. Tai apima vietinius preparatus (pavyzdžiui, kortikosteroidų kremai, vitamino D analogai), šviesos terapiją (pavyzdžiui, ultravioletinė B spinduliuotė), sisteminius vaistus (imunosupresantai, metotreksatas, ciklosporinas) ir biologinius vaistus, kurie yra skirti sunkesnėms žvynelinės formoms gydyti. Svarbu pabrėžti, kad žvynelinė yra ne tik odos liga - ji taip pat gali būti susijusi su sąnarių pažeidimu, vadinamu psoriaziniu artritu, ir kitomis sveikatos problemomis, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu.

Žvynelinės tipai

Žvynelinė, arba psoriazė, yra lėtinė, dažnai periodiškai paūmėjanti odos liga, pasireiškianti įvairiomis klinikinėmis formomis, kurios skiriasi savo išvaizda, vietomis ir simptomais.

Plokštelinė žvynelinė (plaque psoriasis). Tai dažniausiai pasitaikanti žvynelinės forma, sudaranti apie 80-90% visų atvejų. Būdingas požymis - storos, raudonos odos dėmės, padengtos pilkos spalvos žvyneliais. Dažniausiai šie žvyneliai atsiranda ant kelio ir alkūnės sąnarių, galvos odos, taip pat gali pasireikšti ant liemens ir nugaros. Šios formos simptomai gali būti niežulys ir odos įtrūkimai.

Lašelinė žvynelinė (guttate psoriasis). Ši forma dažniausiai pasireiškia vaikystėje ar jaunystėje, ir gali būti sukelta infekcijos, pavyzdžiui, streptokokinės gerklės infekcijos. Būdingi maži, lašo formos, raudoni ar rožiniai išbėrimai, pasireiškiantys dažniausiai ant truputį kitokio tipo odos nei plokštelinėje žvynelinėje.

Inversinė žvynelinė (inverse psoriasis). Ši forma pasireiškia kaip raudonos odos sritys pažastyse, prie krūtinės, apatinėje nugaros dalyje arba aplink lytinius organus. Inversinė žvynelinė yra labiau linkusi į sudirginimą dėl trinties ir prakaitavimo.

Pustulinė žvynelinė (pustular psoriasis). Tai retesnė žvynelinės forma, kuriai būdingi pūlingi, uždegiminiai odos pažeidimai. Pustulinė žvynelinė gali būti lokalizuota (pavyzdžiui, tik ant rankų ar pėdų) arba generalizuota, kai pūliai pasireiškia visame kūne.

Eritroderminė žvynelinė (erythrodermic psoriasis). Tai yra labai sunki, reta ir gyvybei pavojinga žvynelinės forma. Ji apima didelius odos plotus, sukelia stiprų odos paraudimą ir deginimo jausmą. Eritroderminė žvynelinė gali sukelti termoreguliacijos sutrikimus ir būti pavojinga gyvybei.

Kiekvieno tipo žvynelinė reikalauja individualaus gydymo ir valdymo plano. Gydymas gali apimti vietinius preparatus, šviesos terapiją, sisteminius vaistus, biologinius vaistus, taip pat gyvenimo būdo keitimą, pavyzdžiui, mitybos pokyčius, streso valdymą ir reguliarią fizinių patikrinimų praktiką. Svarbu atkreipti dėmesį, kad žvynelinė, nepaisant jos formos, gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, todėl psichologinė parama ir socialinis palaikymas yra svarbūs ligos valdymo aspektai.

Kokios priežastys lemia žvynelinės atsiradimą?

Žvynelinė, mediciniškai žinoma kaip psoriazė, yra kompleksinė lėtinė odos liga, kurios priežastys ir veiksniai yra sudėtingi ir susiję su tiek genetiniais, tiek aplinkos aspektais.

 1. Genetika vaidina svarbų vaidmenį žvynelinės vystymosi procese. Tyrimai parodė, kad žmonėms, kurių šeimoje buvo žvynelinės atvejų, yra didesnė rizika patirti šią ligą. Mokslininkai nustatė keletą genų, kurie gali padidinti psoriazės riziką, tačiau nė vienas genas tiesiogiai nesukelia ligos.
 2. Žvynelinė yra autoimuninė liga, kurioje imuninė sistema klaidingai atakuoja sveikas kūno ląsteles. Ypatingai svarbūs yra T-limfocitai, kurie suaktyvėję skatina uždegiminius procesus odos ląstelėse, greitindami jų augimą ir sukeldami būdingus žvynelinės simptomus.
 3. Uždegimas žvynelinėje yra susijęs su tam tikrų organizmo medžiagų, kurios padeda reguliuoti uždegim`, aktyvumo didėjimu. Šios medžiagos, kaip pavyzdžiui, interleukinai ir tam tikri faktoriai, kurie yra svarbūs uždegiminėse reakcijose, skatina uždegimo procesą ir greitina odos ląstelių augimą.
 4. Įvairūs išoriniai veiksniai gali sukelti žvynelinės atsiradimą ar paūmėjimą asmenims, turintiems genetinį polinkį. Tai apima:
 • Infekcijos: ypač streptokokinės infekcijos, kurios gali sukelti lašelinės žvynelinės atsiradimą.
 • Tam tikrų vaistų vartojimas: kai kurie vaistai, įskaitant litį, beta blokatorius ir antimaliarinius vaistus, gali sukelti žvynelinės paūmėjimą.
 • Mechaninis odos pažeidimas: vadinamas Koebner Phenomenon, kai odos pažeidimas sukelia naujų žvynelinės pažeidimų atsiradimą pažeistoje vietoje.
 • Psichologinis stresas: tai gali sukelti ar sustiprinti ligos simptomus.
 • Klimato veiksniai: šaltas, sausas oras dažnai blogina simptomus, o šiltas, drėgnas oras gali juos sušvelninti.
 1. Rūkymas, alkoholio vartojimas ir nutukimas yra siejami su didesne žvynelinės rizika ir gali pabloginti ligos eigą.

Žvynelinės priežasčių ir veiksnių suvokimas yra svarbus norint suprasti ligą ir kurti efektyvius gydymo metodus.

Simptomai

Žvynelinė, arba psoriazė, yra lėtinė odos liga, pasižyminti įvairiais simptomais, kurie gali skirtis priklausomai nuo ligos formos ir sunkumo. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki labai sunkių, paveikiant ne tik odą, bet ir paciento gyvenimo kokybę.

 • Odos pažeidimai. Žvynelinės pagrindinis požymis - raudonos, uždegiminės odos dėmės, padengtos pilkos spalvos žvyneliais. Šie žvyneliai gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai pasireiškia ant kelio ir alkūnės sąnarių, galvos odos, nugaros ir pilvo.
 • Niežėjimas ir skausmas. Dažnas žvynelinės simptomas yra niežėjimas, kuris kartais gali būti labai stiprus. Taip pat gali atsirasti skausmas, ypač jei odos žvyneliai yra įtrūkę ar paveikti uždegimo.
 • Odos pleiskanojimas. Žvynelinė gali sukelti intensyvų odos pleiskanojimą, kuris gali būti tiek estetinė, tiek higieninė problema.
 • Odos įtrūkimai. Sausi, stori odos žvyneliai gali įtrūkti ir kraujuoti, ypač kai oda yra labai sausa arba kai pacientas bando nušveisti žvynelius.
 • Nagų pokyčiai. Daugelis žvyneline sergančių žmonių patiria nagų pokyčius, įskaitant nagų sustorėjimą, išlenkimą, nago lovos pakitimus ir nago atsiskyrimą nuo nagų lovos.
 • Psoriazinis artritas. Apytiksliai 30% žvyneline sergančių žmonių išsivysto psoriazinis artritas, kuris pasireiškia sąnarių skausmais, patinimu.
 • Emocinis ir psichologinis poveikis. Dėl savo išvaizdos ir neaiškios etiologijos žvynelinė gali sukelti gėdą, savęs vertinimo problemų ir depresiją.

Simptomų sunkumas ir žvynelinės pasireiškimo vieta gali svyruoti, ir ne visi pacientai patiria visus išvardintus simptomus. Žvynelinės simptomai gali periodiškai paūmėti ir atslūgti. Nors žvynelinė yra nepagydoma, yra daugybė gydymo būdų, padedančių kontroliuoti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Kaip padėti sergančiam žvyneline?

Padėti žmonėms, sergantiems žvyneline, reiškia ne tik gydymo strategijų taikymą, bet ir emocinės bei psichologinės paramos teikimą. Žvynelinė yra lėtinė, dažnai pasikartojanti liga, kurios valdymas apima integruotą požiūrį, įtraukiant tiek medicininius, tiek gyvensenos keitimo aspektus.

 1. Medicininis gydymas: Žvynelinės gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir tipo. Tai apima:
 • Vietinius preparatus: steroidiniai tepalai, dervos produktai, vitamino D analogai ir kitos vietinės terapijos gali būti naudojamos lengvai ir vidutinio sunkumo žvynelinei gydyti.
 • Šviesos terapija: ultravioletinės šviesos terapija (UVB) gali būti efektyvi kai kuriems pacientams.
 • Sisteminiai vaistai: toks kaip metotreksatas, ciklosporinas ir retinoidai, skirti sunkesniems atvejams.
 • Biologiniai preparatai: šie modernūs vaistai, tokie kaip TNF inhibitoriai, IL-12/23 ir IL-17 inhibitoriai, yra skirti sunkiai ir vidutinio sunkumo žvynelinei, ypač jei ji nereaguoja į kitus gydymo būdus.
 1. Gyvensenos pokyčiai: Sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė gali padėti sumažinti uždegimą ir gerinti bendrą sveikatą.
 2. Psichologinė parama: Žvynelinė gali turėti didelį poveikį emocinei gerovei. Psichologinė konsultacija, terapijos grupės ar palaikymo grupės gali padėti tvarkytis su stresu, depresija ir savęs vertinimo problemomis.
 3. Švietimas ir informavimas: Supratimas apie ligą, jos priežastis, gydymo būdus ir galimas komplikacijas yra svarbus sergantiesiems ir jų šeimoms. Tai padeda geriau valdyti ligą ir mažina baimes bei klaidingas nuomones.
 4. Odos priežiūra: Reguliarus odos drėkinimas, vengimas dirginančių medžiagų, švelnus odos valymas yra svarbūs odos priežiūros aspektai.
 5. Kontakto su trigeriais vengimas: Kai kurie veiksniai, pvz., tam tikri maisto produktai, alkoholis, stresas, gali sukelti ar pabloginti simptomus. Identifikavimas ir vengimas šių veiksnių gali padėti sumažinti paūmėjimus.
 6. Socialinis palaikymas: Parama iš šeimos, draugų ir kolegų yra svarbi emocinei gerovei. Viešo supratimo ir informuotumo didinimas taip pat padeda mažinti stigmą, susijusią su šia liga.
 7. Reguliarūs sveikatos tikrinimai: Kadangi žvynelinė gali būti susijusi su kitomis sveikatos problemomis, pvz., psoriaziniu artritu, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, svarbu reguliariai tikrintis sveikatą.

Šie aspektai yra svarbūs norint efektyviai padėti žmonėms, sergantiems žvyneline, siekiant ne tik kontroliuoti fizinę ligos dalį, bet ir užtikrinti emocinę bei psichologinę gerovę.

Informaciniai šaltiniai:

 1. National Center for Biotechnology Information (NCBI): Psoriazės apžvalga ir jos skirtingos formos​​.
 2. Mayo Clinic: Psoriazė - simptomai ir priežastys​​.
 3. StatPearls - NCBI Bookshelf: Psoriazės charakteristikos ir poveikis​​.
 4. Cleveland Clinic: Psoriazė - apžvalga, simptomai, priežastys, tipai ir gydymas​​.
 5. American Academy of Dermatology: Psoriazės valdymo ir gydymo gairės​

Rašyti komentarą